Halogene žarulje su u trenutku kada su izumljene bile dobra zamjena za žarulje sa žarnom niti. Kroz vrijeme su uočeni problemi i nedostaci koje halogene žarulje imaju. LED tehnologija je unaprijedila rasvjetna tijela i žarulje. Danas na tržištu možemo pronaći u potpunosti kompatibilne žarulje uvjetima koje imaju halogene žarulje uz niz prednosti.
Od kada je Thomas Alva Edison patentirao prvu komercijalnu žarulju, prije više od 120 godina, žarna je ostala jedna od osnovnih komponenti proizvodnje umjetnog svjetla. Nakon prvih eksperimenata s različitim materijalima, od ugljene niti, grafitne niti, čak i vlakana životinjskog i biljnog podrijetla, proizvođači ovog tipa žarulja su se odlučili za volframovu nit.
Volframova nit
Volfram je metal koji je bio dostupan uz sposobnost visokog odolijevanja temperaturama pa je time bio najpogodniji. Klasična žarulja dakle ima volframovu nit u staklenom balonu koji je u vakuumskoj atmosferi, što znači bez ikakvih plinova.
Time se produljilo trajanje volframove niti. Ipak, činjenica je da se preko 90% ukupno privedene energije pretvara u infracrveni dio spektra a tek oko 8% u vidljivi dio spektra, dakle svjetlo. Ta činjenica je klasičnu (inkandescentnu) žarulju svrstala u ne-efikasne izvore svjetla. U biti se govori o grijaćem tijelu koje proizvodi i nešto svjetla! Poradi tih argumenata, klasična (inkandescentna) žarulja je stavljena van uporabe a naslijedila ju je efikasnija, halogena žarulja.
Princip funkcioniranja je sličan uz razliku što atmosferu unutar staklenog balona čine halogeni plinovi (jod, brom).
Kombinacija volframove niti s halogenim plinovima stvaraju tzv. Halogeni ciklus tijekom kojega se ispareni tungsten ponovno deponira na nit, produljujući vijek trajanja te zadržavajući prozirnost balona. Poradi tih pojava, halogena žarulja funkcionira na dosta višim temperaturama od klasične žarulje, dajući više svjetla kao i nešto višu temperaturu bijelog svjetla, uz produljeni vijek trajanja.
Halogena žarulja
Svjetiljke s halogenim žaruljama treba zato držati dalje od mogućeg dodira kao i od zapaljivih materijala. Najmanja dozvoljena udaljenost od zapaljivih tvari je pola metra, jer tek na toj udaljenosti se ne očekuje nikakav utjecaj topline na osvijetljeni materijal.
Naša je preporuka da se prije odluke o kupovini svjetiljke u koju se ugrađuju halogene žarulje, konzultirate sa stručnjacima, jer nerijetko se kupci razočaraju nakon kratkog vremena, jer efekt kojega su željeli nije u potpunosti ostvaren. Najčešći defekt koji se manifestira, je tamnjenje stropa iznad svjetiljke ili zida iza svjetiljke koja ima ugrađene halogene žarulje. Razlog leži u velikoj emisije topline čime se mijenja osnovna karakteristika boje. Kod svih ostalih tipova svjetiljaka s halogenom žaruljom nepogoda može nastati samo ako se rukom dotakne goruća ili netom ugašena halogena žarulja.
Podsjećamo, temperatura stakla kod halogene žarulje može dostići i preko 300 stupnjeva!
U slučajevima kada se u ambijentu nalazi veliki broj halogenih žarulja, treba razmišljati i o zagrijavanju prostora, odnosno troškovima hlađenja prostora. Iz energetskih bilanci kao i termodinamičkih formula znamo kako je za hlađenje jediničnog volumena zraka potrebno utrošiti oko tri puta više energije nego li je potrebno za grijanje istog volumena. Stoga se velike prostore ne preporučuje rasvjetljavati halogenim žaruljama već modernim LED žaruljama.
Zabrana halogenih žarulja
2018. godine je donesen zakon koji zabranjuje proizvodnju i korištenje halogenih žarulja. Proizvođači i prodavači koji imaju preostale zalihe ih smiju prodati no nakon što se potroše potiče ih se na proizvodnju, kupnju i prodaju kvalitetnijih, manje štetnih vrsta žarulja. Korištenjem energetski učinkovitih alternativnih tipova žarulja kroz vrijeme će se reducirati ugljični otisak prouzročen njima.
Načinom rada halogenih žarulja se stvara toplina te se emitira svjetlost koja je nusproizvod procesa zagrijavanja. LED žarulje ne stvaraju toplinu prilikom emitiranja svjetlosti, iz tog razloga trebaju značajno manje količine električne energije za rad.
2009. godine je započela postupna zabrana proizvodnje i prodaje žarulja sa žarnom niti. Sve vrste žarulja sa žarnom niti su zabranjene unutar Europske Unije kako bi se potaknulo korištenje žarulja novih, ekonomičnijih tehnologija.
Halogene žarulje se povezuju s emisijom ugljikovog dioksida. Emitiranje halogenih žarulja nije direktno krivo za količinu ugljikovog dioksida koja se stvara već količina električne energije koja je potrebna za pravilan rad halogenih žarulja i njihovo napajanje.
Većina obnovljivih izvora stvara zanemarive količine ugljikovog dioksida, no problem je električna energija koja dolazi pretvorbom iz fosilnih goriva. Elektrane koje koriste fosilna goriva stvaraju značajne količine ugljikovog dioksida. Mala energetska učinkovitost halogenih žarulja i visoka potrošnja električne energije koju imaju stvaraju velike količine ugljikovog dioksida kao nus proizvod.
Europska unija do 2025. želi značajno smanjiti proizvodnju ugljikovog dioksida ovakvim zabranama. Smatraju da bi se do 2025. godine ugljični otisak Europe mogao smanjiti za 15.2 milijuna tona.
Halogena žarulja i LED žarulja kao zamjena
Halogene žarulje su se koristile u različite svrhe. Najčešće su se koristile u automobilskoj industriji i različitim radnim instrumentima, pogonima. MR i PAR tip halogenih žarulja se koriste za usmjerenu svjetlost kod različitih tipova reflektora.
U prošlosti su halogene žarulje zamijenile žarulje sa žarnom niti, danas postoje LED žarulje koje svojim dizajnom, veličinom i mogućnostima u potpunosti mijenjaju halogene žarulje neovisno o primjeni. Halogena žarulja za rad potroši i do pet puta više električne energije od kompatibilne LED žarulje.
Ekonomičnost i učinkovitost halogenih žarulja je porazna u usporedbi s LED žaruljama. Halogene žarulje troše značajne količine električne energije na emitiranje topline. Uz značajnu potrošnju, one imaju kratak radni vijek.
Radni vijek halogene žarulje je oko 2000 sati dok LED žarulja ima prosječni radni vijek od 25000 sati. LED žarulje imaju dugi vijek trajanja, ne emitiraju toplinu te na taj način štede značajne količine električne energije.
Prednosti korištenja LED žarulja u odnosu na halogene žarulje
Zabranom žarulja sa žarnom niti i halogenih žarulja LED žarulje se nameću kao logičan odabir. LED žarulje imaju cijeli niz prednosti u usporedbi s klasičnim žaruljama.
Prednosti LED tehnologije:
- Smanjena potrošnja električne energije za 75% u odnosu na klasične žarulje
- Nema proizvodnje topline i emitiranje u okolinu
- Ne ispušta štetna i UV zračenja
- Radni vijek je do 60 puta duži nego kod klasičnih žarulja
- Nemaju period zagrijavanja nego odmah ispuštaju optimalnu količinu svjetlosti
- LED svjetlost je najbliža prirodnoj dnevnoj svjetlosti
- Široki spektar boja svjetlosti (do 16 milijuna tonova boja)
- Raspon intenziteta i tona svjetlosti (od tople bijele boje do hladne bijele boje)
- Jednostavne mogućnosti personalizacije i upravljanja
- Kompatibilnost s klasičnim tipovima rasvjetnih tijela (jednostavno mogu zamijeniti halogene žarulje, fluorescentne žarulje i kompaktne fluorescentne žarulje bez potrebe za zamjenom grla)
- Široka primjenjivost u rasvjetnim tijelima u interijerima i eksterijerima
LED žarulje nude cijeli niz prednosti koje halogene žarulje nisu imale. LED žarulje možete jednostavno primijeniti u vanjskim i unutarnjim prostorima te u svim uvjetima. Od idealnih uvjeta u interijerima gdje možete koristiti žarulje koje nemaju stupanj zaštite do uvjeta gdje su vam potrebne žarulje najvišeg stupnja zaštite.
LED žarulje dolaze u širokom rasponu boja, mogu emitirati do 16 milijuna različitih tonova boja. Odaberite toplu bijelu svjetlost ili hladne tonove bijele svjetlosti za svakodnevne aktivnosti u kućanstvu. Želite li upravljati intenzitetom svjetlosti, bojom svjetlosti i jednostavno ju promijeniti kada vam dosadi, LED je idealan odabir za vas.
Napredne LED mogućnosti
LED žarulje moderne tehnologije omogućuju vam jednostavno upravljanje rasvjetom u cijelom privatnom ili poslovnom prostoru. Od naprednih postavki uz prekidač i pametnu žarulju do aplikacije na vašem pametnom uređaju ovisno o vašim potrebama.
Žarulje sa dimmerom vam omogućuju da koristite jedno rasvjetno tijelo kroz cijeli dan. Od blage svjetlosti za jutarnje buđenje, dnevne svjetlosti za kroz dan i prigušene tople svjetlosti za kasne noćne sate. Sve to možete uz prekidač s ugrađenim dimmerom.
Pametna žarulja uz aplikaciju na mobilnom uređaju omogućuje vam da palite i gasite rasvjetu jednim klikom u aplikaciji. Isto tako, jednostavno putem mobilne aplikacije promijenite boju svjetlosti, intenzitet svjetlosti i stvorite posve drugačiji ugođaj ovisno o vašim potrebama.
Napredne mogućnosti uz Smart Home aplikaciju će umrežiti sva rasvjetna tijela u vašem domu i dopustiti vam da jednostavno upravljate njima putem mobilne aplikacije, računalne aplikacije ili glasovnog asistenta kojeg već koristite u svom domu. Jednostavno upravljajte svim rasvjetnim tijelima u vlastitom domu. Palite ih i gasite prema potrebi, izradite raspored kada je potrebno da rade a kada da su ugašena. Stvorite različite svjetlosne efekte povezujući rasvjetu s igraćim konzolama, televizorom ili glazbom na pametnom uređaju. Za kasne noćne sate odaberite scensku svjetlost koja će odgovarati vašem raspoloženju.
LED tehnologija nudi vam cijeli niz prednosti koje možete jednostavno koristiti. Nije teže od promjene jedne žarulje i preuzimanja aplikacije te instaliranja iste. Nakon toga jednostavno pratite korake i u trenu je vaša rasvjeta spremna za korištenje.
Izbacite klasične žarulje iz upotrebe. Osim visoke potrošnje električne energije, slabe energetske učinkovitosti i kratkog vijeka trajanja klasične žarulje vam ne nude dodatne mogućnosti personalizacije i naprednog korištenja te upravljanja rasvjetnim tijelima.
Ako niste sigurni kako odabrati najbolje kvalitetno rasvjetno tijelo moderne LED tehnologije, koje će vam žarulje odgovarati i kako se postavljaju posjetite našu web stranicu. Pročitajte savjete, pogledajte ponudu u našem web shopu i posjetite jednu od naših prodavaonica. Naši iskusni prodavači pomoći će vam u odabiru i odgovoriti na sva vaša pitanja.