Osmišljavanje cjelokupnog plana rasvjete neke prostorije podrazumijeva odgovor na nekoliko pitanja:
Gdje će se rasvjeta nalaziti?
Kakvog će biti stila?
Koliko svjetlosti je potrebno?
Imam li sve potrebne instalacije?
A jednom kad krenete tražiti odgovore na ova pitanja, shvatit ćete da je plan rasvjete jedna od onih stvari koje se u početku čine jednostavnima, da bi u konačnici iziskivale puno vremena, truda i „mozganja“ o tome kako, koje, gdje i zašto.
Za one koji se tek spremaju na izradu ovakvog plana, ali i za one koji su već zapeli i traže pomoć, donosimo kompletni vodič kroz odabir rasvjete, odnosno pravila koja vrijede za sve prostorije u vašoj kući ili stanu.
Svrha i stil prostorije
Odabir rasvjetnih tijela, naravno, ovisi o prostoriji u kojoj će se nalaziti. Primjerice, ako se radi o kuhinji, potrebno je jedno glavno rasvjetno tijelo i onda više sporednih koji će biti fokusirani na kuhinjske elemente, gdje nam je često potrebno više svjetlosti. Isto vrijedi i za urede i radne stolove, kupaonu i rasvjetu iznad ogledala, dnevni boravak i fotelju na kojoj čitamo.
Glavno rasvjetno tijelo, najčešće visilica u sredini prostorije, mora biti imati jačinu koja odgovara namjeni prostorije – recimo, za dnevni boravak je dovoljno slabije svjetlo, dok nam je za kupaonicu potrebno više svjetlosti. Ostatak rasvjete postavlja se po prostoriji tako da se postiže željena atmosfera i efekt, a opet da se svjetlošću obuhvati čitava prostorija.
Rasvjetna tijela moraju biti postavljena u skladu s namještajem, odnosno moraju mu komplimentirati, kako funkcijom tako i bojama te stilom.
Boje interijera
Boje interijera od velike su važnosti kod odabira rasvjetnih tijela, i većina interijera slijedi pravilo s kojim ne možete pogriješiti – neka boja rasvjetnog tijela nastavlja one nijanse koje prevladavaju u čitavoj prostoriji. Ako u prostoru prevladavaju nježne nude nijanse, postići ćete dojam većeg prostora, dok će tamnije nijanse stvoriti luksuzne, no opet udobne note u interijeru.
Česti trik je usklađivanje rasvjetnih tijela i ostalih detalja u prostoriji: zamislite samo sklad bež nijansi koje prevladavaju na zidovima i namještaju, savršeno nadopunjenih crnim lusterom, kvakama i prekidačima. Poput simfonije kontrasta glavnih elemenata i detalja.
A ako pak se odlučite na isticanje određenog rasvjetnog tijela tako da ga stavite u kontrast sa zidovima i namještajem, recimo crni luster naprema bež nijansama, postići ćete wow efekt i usmjeriti fokus upravo na to rasvjetno tijelo. Odabir boje ovisi o tome što točno želite postići rasvjetnim tijelima!
I na kraju nemojte zaboraviti: neka se stilovi rasvjete i čitavog interijera poklapaju diljem kuće ili stana. Dakle, neka kupaonica ne bude u industrijskom stilu s crnim elementima, a dnevna soba u boho stilu s drvenim elementima. Savršena harmonija diljem životnog prostora postići će sklad i kreirati prostor u kojem je jednostavno ugodno boraviti!