Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Rasvjeta u našem domu: Sve što trebate znati o odabiru i postavljanju rasvjete

Rasvjeta u našem domu: Sve što trebate znati o odabiru i postavljanju rasvjete

26. 07. 2024.

Rasvjeta u našem domu je ključna komponenta koja može utjecati na raspoloženje, funkcionalnost i estetiku našeg prostora. Kada planiramo uređenje doma, rasvjeta bi trebala biti jedan od prvih elemenata koje uzimamo u obzir. Pravilno planiranje rasvjete može učiniti čuda u vašem domu.

Rasvjeta i prostor su neraskidivo povezani. Kako bi se postigao idealan ugođaj u prostoru, potrebno je odabrati pravu vrstu rasvjete koja će zadovoljiti potrebe prostora. Vrste rasvjete, materijali i dizajn, boje i raspoloženje, funkcionalnost i učinkovitost su neki od čimbenika koje treba uzeti u obzir pri odabiru rasvjete.

Rasvjeta i Prostor

Kada planiramo rasvjetu u našem domu, bitno je uzeti u obzir prostor u kojem se nalazimo. Svaka prostorija ima svoje specifičnosti i zahtjeve kada je u pitanju rasvjeta. U nastavku ćemo se osvrnuti na rasvjetu u različitim prostorijama te na planiranje rasvjete u prostoru.

Rasvjeta u Različitim Prostorijama

Dnevna soba je prostorija u kojoj najviše boravimo te bi stoga rasvjeta u ovoj prostoriji trebala biti topla i ugodna za oči. U manjim dnevnim boravcima preporučuje se ugradbena rasvjeta koja će vizualno proširiti prostor, dok se u većim dnevnim boravcima s visokim stropovima može koristiti luster ili visilica.

U spavaćoj sobi rasvjeta bi trebala biti topla i prigušena te bi se trebala moći regulirati po jačini. Preporučuje se korištenje noćne svjetiljke koja će osvjetljavati prostoriju tijekom noći, ali neće biti previše svijetla da bi poremetila san.

U kuhinji je bitno imati dobru rasvjetu iznad radne plohe kako bi se lakše pripremala hrana. Preporučuje se korištenje LED traka ili ugradbenih svjetiljki koje će osvijetliti radnu plohu. Također, bitno je imati dobru rasvjetu iznad blagovaonskog stola kako bi se stvorila ugodna atmosfera tijekom obroka.

Planiranje Rasvjete u Prostoru

Kada planiramo rasvjetu u prostoru, bitno je uzeti u obzir površinu prostorije, visinu stropa, boje kojima je prostorija opremljena te dotok prirodne svjetlosti. Za manje prostore preporučuje se korištenje manjih svjetiljki kako bi se vizualno proširio prostor, dok se za veće prostore mogu koristiti veće svjetiljke ili kombinacija nekoliko svjetiljki.

Također, bitno je uzeti u obzir funkciju prostorije. U prostorijama poput kupaonice ili radne sobe bitno je imati dobru rasvjetu kako bi se lakše obavljale svakodnevne aktivnosti, dok se u prostorijama poput dnevnog boravka ili spavaće sobe može koristiti prigušena rasvjeta koja će stvoriti ugodnu atmosferu.

Uz dobro planiranu rasvjetu, naš dom može postati ugodniji i funkcionalniji prostor za život.

Vrste Rasvjete

Kada je u pitanju rasvjeta u našem domu, postoje različite vrste rasvjete koje možemo koristiti. U nastavku ćemo detaljno opisati neke od najčešćih vrsta rasvjete koje se koriste u interijerima.

Ambijentalna Rasvjeta

Ambijentalna rasvjeta je osnovna vrsta rasvjete u prostoriji koja ima funkciju da osvijetli cijelu prostoriju. Ova vrsta rasvjete se obično postavlja na stropu i može biti u obliku stropne lampe, visilice ili nekog drugog rasvjetnog tijela koje se postavlja na strop.

Stropna Rasvjeta

Stropna rasvjeta je vrsta rasvjete koja se postavlja na strop i ima funkciju da osvijetli cijelu prostoriju. Ova vrsta rasvjete može biti u obliku stropne lampe ili visilice koja se postavlja na strop.

Zidne Lampe

Zidne lampe su vrsta rasvjete koja se postavlja na zid i ima funkciju da osvijetli određeni dio prostorije. Ova vrsta rasvjete može biti u obliku malih zidnih svjetiljki ili većih svjetiljki koje se postavljaju na zid.

Lusteri

Lusteri su vrsta rasvjete koja se obično postavlja u prostorije s visokim stropovima i ima funkciju da osvijetli cijelu prostoriju. Ova vrsta rasvjete može biti u obliku velikih svjetiljki koje se postavljaju na strop.

Stolne Lampe

Stolne lampe su vrsta rasvjete koja se postavlja na stol i ima funkciju da osvijetli određeni dio prostorije. Ova vrsta rasvjete može biti u obliku malih stolnih svjetiljki ili većih svjetiljki koje se postavljaju na stol.

Ukratko, postoje različite vrste rasvjete koje možemo koristiti u našem domu, a odabir ovisi o funkciji prostorije i osobnom ukusu.

Materijali i Dizajn

Rasvjeta u našem domu ima važnu ulogu u stvaranju ugodne atmosfere i funkcionalnosti prostora. Prilikom odabira rasvjetnih tijela, važno je uzeti u obzir ne samo tehničke karakteristike, već i estetske i dizajnerske elemente. U ovom dijelu članka, govorit ćemo o materijalima i dizajnu rasvjetnih tijela.

Estetska Komponenta

Estetska komponenta rasvjete u našem domu odnosi se na način na koji rasvjetna tijela doprinose ukupnom izgledu prostora. Osim funkcionalnosti, rasvjetna tijela mogu dati poseban pečat prostoru, te ga učiniti ugodnijim i ljepšim za boravak. Pri odabiru rasvjetnih tijela, važno je uzeti u obzir stil uređenja prostora, boje zidova, namještaja i ostalih elemenata interijera.

Oblik i Materijal Rasvjetnih Tijela

Oblik i materijal rasvjetnih tijela također su važni faktori prilikom odabira rasvjete u našem domu. Oblik rasvjetnih tijela može biti jednostavan ili kompleksan, a ovisi o stilu uređenja prostora. Materijali od kojih su izrađena rasvjetna tijela također imaju veliki utjecaj na izgled i funkcionalnost prostora. Na primjer, staklo i kristalna rasvjetna tijela daju prostoru eleganciju i sofisticiranost, dok drvena rasvjetna tijela daju prostoru toplinu i prirodnost.

U tablici u nastavku možete vidjeti neke od najčešćih materijala koji se koriste u izradi rasvjetnih tijela, te njihove karakteristike:

Materijal Karakteristike
Staklo Prozirni materijal koji daje prostoru eleganciju i sofisticiranost
Kristal Visokokvalitetni prozirni materijal koji daje prostoru luksuzan izgled
Metal Čvrst materijal koji se može oblikovati u različite oblike i veličine
Drvo Topao i prirodan materijal koji daje prostoru toplinu i prirodnost
Plastika Lagan i jeftin materijal koji se može oblikovati u različite oblike i veličine

Uz odabir materijala, važno je uzeti u obzir i vrstu rasvjetnih tijela. Na primjer, stropne svjetiljke su idealne za prostorije s niskim stropovima, dok su podne svjetiljke idealne za velike prostorije. Zidne svjetiljke su idealne za naglašavanje određenih dijelova prostora, dok su stolne svjetiljke idealne za radne stolove ili noćne ormariće.

Ukratko, estetska komponenta, oblik i materijal rasvjetnih tijela su važni faktori prilikom odabira rasvjete u našem domu. Uz odabir pravih materijala i oblika, možemo stvoriti ugodnu i funkcionalnu atmosferu u svakoj prostoriji.

Boje i Raspoloženje

Uloga Boje u Rasvjeti

Kada planiramo rasvjetu u našem domu, važno je uzeti u obzir i boju svjetlosti. Svaka žarulja stvara svjetlost određene boje koja može utjecati na naše raspoloženje i ugođaj u prostoru. Na primjer, toplija svjetlost poput žute ili narančaste može stvoriti ugodnu atmosferu i osjećaj ugode, dok hladnija svjetlost poput plave ili bijele može stvoriti osjećaj hladnoće i sterilnosti.

Kako bi postigli željeni ugođaj, važno je izabrati rasvjetna tijela s odgovarajućom bojom svjetlosti. Na primjer, za opuštajuću atmosferu u spavaćoj sobi možemo odabrati žarulje s toplijom svjetlošću, dok za radni prostor ili kuhinju možemo koristiti hladniju svjetlost koja će nam pomoći da ostanemo budni i koncentrirani.

Rasvjeta i Raspoloženje

Rasvjeta također može utjecati na naše raspoloženje i emocije. Na primjer, tamniji prostori s manje svjetla mogu stvoriti osjećaj tuge i depresije, dok dobro osvijetljeni prostori s puno svjetla mogu stvoriti osjećaj sreće i zadovoljstva.

Kako bi postigli željeni ugođaj u prostoru, važno je uzeti u obzir i raspored rasvjetnih tijela. Dobro dizajnirana rasvjeta znači kombiniranje više različitih izvora svjetla, ovisno o tome što želimo postići. Na primjer, možemo koristiti stolne lampe za stvaranje intimnijeg ugođaja u dnevnom boravku ili visilice za naglašavanje određenih dijelova prostora.

Ukratko, boje i rasvjeta igraju važnu ulogu u stvaranju ugodne atmosfere u našem domu. Važno je uzeti u obzir boju svjetlosti i raspored rasvjetnih tijela kako bi postigli željeni ugođaj i raspoloženje u prostoru.

Funkcionalnost i Učinkovitost

Postavljanje Rasvjetnih Tijela

Kada postavljamo rasvjetna tijela u našem domu, važno je razmotriti nekoliko faktora kako bismo osigurali optimalnu funkcionalnost i učinkovitost. Prvo, trebamo razmotriti namjenu prostorije u kojoj će se rasvjetna tijela postaviti. Na primjer, u kuhinji će biti potrebna jača rasvjeta kako bismo vidjeli što pripremamo, dok će u spavaćoj sobi biti potrebna slabija rasvjeta kako bismo stvorili ugodnu atmosferu za opuštanje.

Također, trebamo razmotriti visinu stropa i veličinu prostorije kako bismo odabrali odgovarajuće veličine rasvjetnih tijela. Ako je strop visok, možda će biti potrebno postaviti veće svjetiljke kako bi se osigurala dobra osvijetljenost. U manjim prostorijama, poput hodnika ili kupaonice, možda će biti dovoljno postaviti manje svjetiljke.

Učinkovitost Rasvjete

Kada govorimo o učinkovitosti rasvjete, važno je razmotriti nekoliko faktora. Prvo, trebamo odabrati žarulje koje troše manje energije kako bismo smanjili račune za struju i smanjili naš utjecaj na okoliš. LED žarulje su odličan izbor jer troše manje energije i imaju dulji životni vijek od tradicionalnih žarulja.

Također, trebamo razmotriti postavljanje rasvjetnih tijela kako bismo osigurali optimalnu osvijetljenost. Na primjer, postavljanje rasvjetnih tijela na strateškim mjestima može pomoći u stvaranju ravnomjernije osvijetljenosti u prostoriji. Također, možemo koristiti reflektore kako bismo usmjerili svjetlost na određene dijelove prostorije.

Uz ove faktore na umu, možemo postići optimalnu funkcionalnost i učinkovitost rasvjete u našem domu.

Rasvjeta u Različitim Sobama

Rasvjeta u Kuhinji

Kuhinja je prostor u kojem se priprema hrana, stoga je potrebno osigurati dobru rasvjetu kako bi se osigurala sigurnost i ugodan boravak u kuhinji. Preporučuje se postavljanje rasvjete iznad radne površine, kako bi se osigurala dobra vidljivost prilikom pripreme hrane. Također, preporučuje se postavljanje rasvjete ispod kuhinjskih elemenata, kako bi se osigurala dobra vidljivost u ormarićima.

Rasvjeta u Dnevnom Boravku

Dnevni boravak je prostor u kojem provodimo najviše vremena, stoga je potrebno osigurati dobru rasvjetu koja će omogućiti ugodan boravak. Preporučuje se postavljanje središnje rasvjete, koja će osigurati dovoljno svjetla u cijelom prostoru. Također, preporučuje se postavljanje lampe uz kauč, kako bi se osigurala ugodna atmosfera prilikom gledanja televizije ili čitanja knjige.

Rasvjeta u Spavaćoj Sobi

Spavaća soba je prostor u kojem se odmaramo i opuštamo, stoga je potrebno osigurati dobru rasvjetu koja će omogućiti ugodan boravak. Preporučuje se postavljanje središnje rasvjete, koja će osigurati dovoljno svjetla u cijelom prostoru. Također, preporučuje se postavljanje lampe na noćni ormarić, kako bi se osigurala ugodna atmosfera prilikom čitanja knjige ili gledanja televizije.

Rasvjeta u Kupaonici

Kupaonica je prostor u kojem se osim higijenskih potreba, obavljaju i druge aktivnosti poput šminkanja i brijanja, stoga je potrebno osigurati dobru rasvjetu koja će omogućiti dobru vidljivost. Preporučuje se postavljanje rasvjete iznad ogledala, kako bi se osigurala dobra vidljivost prilikom šminkanja i brijanja. Također, preporučuje se postavljanje rasvjete iznad kade ili tuš kabine, kako bi se osigurala dobra vidljivost prilikom kupanja.

U svakoj sobi, bitno je osigurati dovoljno svjetla, ali i stvoriti ugodnu atmosferu. Kombiniranjem različitih izvora rasvjete, možemo postići željeni ugođaj u svakoj prostoriji.

Odabir Rasvjete

Kada planiramo rasvjetu u našem domu, važno je uzeti u obzir različite faktore kako bi odabrali rasvjetu koja će nam najbolje odgovarati. Prije svega, važno je razmotriti funkciju svake prostorije u kojoj ćemo postaviti rasvjetu.

Kao prvo, trebamo razmotriti koliko nam svjetla treba u svakoj prostoriji. Ovo možemo izmjeriti pomoću jedinice za mjerenje svjetla, poznate kao luks. Za primjer, u kuhinji nam treba više svjetla nego u spavaćoj sobi.

Drugi faktor koji trebamo uzeti u obzir je temperatura boje, koja se mjeri u kelvinima. Toplije boje, poput žute, stvaraju ugodniju atmosferu za opuštanje, dok hladnije boje, poput bijele, stvaraju bolju vidljivost i produktivnost. Važno je odabrati temperaturu boje koja će najbolje odgovarati funkciji prostorije i našim osobnim preferencijama.

Konačno, trebamo razmotriti dizajn rasvjete koju odabiremo. Osim funkcionalnosti, rasvjeta može imati i estetsku vrijednost. Važno je odabrati rasvjetu koja će se slagati s dizajnom prostorije i ostalim elementima interijera.

Uzimajući u obzir ove faktore, možemo odabrati rasvjetu koja će nam najbolje odgovarati i stvoriti ugodnu atmosferu u našem domu.

Kao što smo vidjeli, rasvjeta ima ključnu ulogu u uređenju našeg doma. Pravilan izbor rasvjete može učiniti čuda u svakoj prostoriji, stvarajući ugodnu atmosferu i poboljšavajući funkcionalnost prostora.

Kontrast je važan element u planiranju rasvjete, a kristalni lusteri mogu biti izvrsna opcija za stvaranje glamuroznog izgleda. Dizajneri nam mogu pomoći u odabiru rasvjete koja će se savršeno uklopiti u naš stil uređenja.

Zidne svjetiljke i reflektori mogu nam pomoći u stvaranju različitih atmosfera u prostorijama, dok dobro planirana rasvjeta može poboljšati naš odmor i dočekivanje gostiju.

U konačnici, pravilan izbor rasvjete učinit će naš dom funkcionalnijim i estetski privlačnijim. Zato trebamo posvetiti dovoljno vremena i pažnje planiranju rasvjete u svakoj prostoriji.

Često postavljana pitanja

Kako odabrati modernu rasvjetu za dnevni boravak?

Kada biramo rasvjetu za dnevni boravak, trebamo uzeti u obzir nekoliko faktora. Prije svega, važno je odabrati rasvjetu koja će pružiti dovoljno svjetla za obavljanje različitih aktivnosti u prostoru. Također, trebamo razmotriti stil i dizajn našeg dnevnog boravka kako bismo odabrali rasvjetu koja će se uklopiti u postojeći interijer. Moderna rasvjeta za dnevni boravak često uključuje LED svjetla, stropne svjetiljke, zidne svjetiljke i podne svjetiljke.

Koje su najnovije inovacije u dizajniranju rasvjete?

Dizajn rasvjete se stalno mijenja i razvija, a najnovije inovacije uključuju pametne rasvjetne sustave koji se mogu upravljati putem aplikacija na pametnim telefonima ili tabletima. Ovi sustavi omogućuju nam da prilagodimo svjetlo u prostoriji prema našim potrebama i preferencijama. Također, sve više se koriste LED svjetla koja su energetski učinkovita i dugotrajna.

Kako pravilno postaviti rasvjetu u prostoriji?

Pravilno postavljanje rasvjete u prostoriji može učiniti veliku razliku u izgledu i funkcionalnosti prostora. Kada postavljamo rasvjetu, trebamo uzeti u obzir veličinu prostorije, visinu stropa, namjenu prostorije i stil interijera. Također, trebamo paziti da rasvjeta ne bude prejaka ili preblaga za prostoriju.

Koje su prednosti dizajnerske rasvjete?

Dizajnerska rasvjeta može biti izvrsna investicija za naš dom. Osim što pruža funkcionalnost, dizajnerska rasvjeta može biti i dekorativni element u našem interijeru. Dizajnerska rasvjeta dolazi u različitim stilovima i oblicima, pa možemo odabrati onu koja će se najbolje uklopiti u naš dom.

Kako kombinirati različite vrste rasvjete u prostoriji?

Kombiniranje različitih vrsta rasvjete u prostoriji može stvoriti različite atmosfere i naglasiti različite dijelove prostora. Na primjer, možemo kombinirati stropne svjetiljke s podnim svjetiljkama kako bismo naglasili određene dijelove prostora. Također, možemo koristiti zidne svjetiljke kako bismo stvorili ugodnu atmosferu.

Kako odabrati rasvjetu koja će se uklopiti u postojeći interijer?

Kada biramo rasvjetu koja će se uklopiti u postojeći interijer, trebamo uzeti u obzir stil i dizajn našeg doma. Ako imamo moderni interijer, možemo odabrati moderne svjetiljke s jednostavnim linijama i oblicima. Ako imamo klasični interijer, možemo odabrati klasične svjetiljke s ornamentima i detaljima. Također, trebamo paziti da boja i materijal rasvjete odgovaraju ostatku interijera.

Slično namještaju, i kućna rasvjeta ima dvije zadaće: ostvariti učinkovito i zdravo osvjetljenje, ali i biti dekorativni element doma. Glavna je prepreka tomu zapravo nedostatak predviđenih rasvjetnih mjesta koja su u našim zgradama projektanti donedavno slagali kao da smo u sredini prošloga stoljeća.

Do prije nekoliko godina stanovi su se gradili prema načelu - uštedi što više možeš - pa se u gotovo svakoj prostoriji mogla pronaći samo jedna sklopka za jedno rasvjetno tijelo, i to ono postavljeno na stropu, u sredini prostorije.

U novijim zgradama vodi se računa o modernijem načinu života, pa ćete danas, uglavnom, uz središnje stropno osvjetljenje u svakoj prostoriji pronaći i barem dva-tri izvoda na zidovima ili stropovima za dodatna rasvjetna tijela. U starijim stanovima, nažalost, morat ćete rasvjetu postaviti na to jedno jedino predviđeno mjesto, a dodatnu rasvjetu moguće je izvesti ili ozbiljnijim zahvatima na zidovima i instalacijama ili znatno jeftinijim načinom, tj. tako da rasvjetno tijelo postavite kamo god želite, a struju mu dovedete iz najbliže utičnice.

Dobra je ideja i izrada unikatnih svjetiljaka, čija se tijela mogu složiti od svega što vam padne na pamet: boca, vaza ili bilo kakvih keramičkih porculanskih posuda. Sjenila možete kupiti gotova, u svim oblicima i veličinama, pa ih možete kaširati, na njih nalijepiti stakalca, suho cvijeće, fotografije, postere, tkaninu, bojati ih, ukrasiti salvetama itd., ili pak možete i sami izraditi unikatno sjenilo od žice i prirodna papira ili kartona.

Oni koji su završili tečajeve tehnike tifany znaju izraditi prava umjetnička djela od stakla i metala u različitim bojama. Osnovna su pravila kojih se treba držati pri izboru i razmještanju rasvjete: namjena i funkcija prostorije prije svega te pravilo da dizajn rasvjetnih tijela treba uklopiti u dizajn namještaja, sagova i ostalih sitnica u prostoriji.

Dnevna soba - Rasvjeta

Dnevna soba višenamjensko je i središnje mjesto većine domova

i u njoj se većinom provodi najviše vremena. To je mjesto s puno zadaća, od gledanja televizije, preko odmora do primanja gostiju. Zato bi u toj prostoriji trebalo osigurati više rasvjetnih tijela.

Dnevna soba ima jednu veliku prednost pred drugim prostorijama Vašega doma, jer će u većini drugih prostorija sam namještaj (krevet, jedaći stol, pisaći stol itd.) zapravo diktirati položaj rasvjete, a u dnevnoj se sobi možete najviše igrati, primjerice samostojećim svjetiljkama, koje možete postaviti kamo Vam odgovara.

Za dnevnu se sobu preporučuju, osim klasičnih stropnih i samostojećih svjetiljki, i zidne svjetiljke postavljene na različite visine te puno manjih svjetiljaka, koje se postavljaju na komode, stolove itd. Glavna je njihova zadaća, naravno, rasvjeta, ali i stvaranje ugodne i tople atmosfere.

Halogene su žaruljice odlične jer su najčešće sa zglobovima ili na napetoj žici, pa ih se po želji može usmjeravati kako bi pokrile čitavu prostoriju, a one u gotovo svim prostorijama mogu biti ugrađene i u strop.

Kuhinja - Rasvjeta

Kuhinja je puna tehničkih pomagala, pa je čest problem manjak utičnica i najčešće samo jedno rasvjetno tijelo na sredini stropa. Međutim, svakako bi trebalo osigurati svjetlo uz radnu plohu (to su najčešće duge, fluo lampe (fluo svjetiljke ili slične štapne svjetiljke smještene uzduž zida na kojem je radna ploha) te veliko, snažno i ugodno rasvjetno tijelo iznad dijela za blagovanje (koji je često i sastavni dio kuhinje).

Kako su kuhinje u nas najčešće male kvadrature, nije ih teško kompletno osvijetliti i ukloniti sjene. Za centralnu stropnu rasvjetu u većini prostorija, dakle ne samo u kuhinji, preporučuju se žarulje od 100 do 150 W, a još su bolje one punjene kriptonom jer su uz snagu od 60 do 100 W sjajnije i bjelje od klasičnih (tako ćete uštedjeti i energiju). Svjetlo uz radnu plohu treba biti umjereno, a ono iznad prostora za jelo toplo i meko. U dnevnoj sobi, blagovaonici i kuhinji dobar se učinak postiže osvjetljivanjem vitrina i komoda sa staklom.

Rasvjetom koja se rasipa preko upotrebnih predmeta mijenja se boja svjetla, pojačava toplina prostora i bolje izražava vlasnikova osobnost.

Kupaonica - Rasvjeta

Kupaonska je rasvjeta u nas uglavnom klasična - svjetlo u ormariću iznad umivaonika, uz eventualni dodatak jedne zidne svjetiljke postavljene visoko na nekom od bočnih zidova. Takav raspored uglavnom funkcionalno zadovoljava, pri čemu je važno da žarulja iznad umivaonika bude jaka i dobre kvalitete, jer treba osigurati dobru vidljivost ispred zrcala. Svako drugo svjetlo u kupaonici zapravo nema svrhu poboljšanja ugođaja, nego služi za bolju vidljivost pri šminkanju ili brijanju..

Spavaća soba - Rasvjeta

Spavaća je soba mjesto u kojem se središnje svjetlo pali samo na kratko vrijeme, tj. prije spavanja, radi presvlačenja i uzimanja odjeće. Jedina funkcija uz koju je svjetlo potrebno na dulje vrijeme jest čitanje prije spavanja, pa u tu svrhu treba osigurati kvalitetne svjetiljke, dobro usmjerene i sa žaruljama manje snage

Radna soba - Rasvjeta

Radnih soba u našim domovima kao zasebnih prostorija uglavnom nema, a zamjenjuju ih radni kutci s pisaćim stolovima i računalima.

Tu je najčešća rasvjeta stolna svjetiljka kojih također ima svih vrsta, kvaliteta i cijene, a ako ste sretnik da imate veći radni prostor, za njega također vrijedi to da bi trebao biti veoma dobro osvijetljen – sve sjene i tamne kutove treba pokriti, a svjetlo može biti hladnije nego u kuhinji

(bitno da je čisto, bijelo, zdravo za oči).

EKOLOGIJA Postoji još jedan element kojega ne bismo smjeli zaboraviti - ekologija. Svjetlosno je zagađenje pojam koji je odavna poznat u gradovima – ako se zemaljska kugla gledana noću iz svemira može se vidjeti da su najosvjetljeniji dijelovi gradovi. Dakle, ako ste imalo ekološki svjesni znat ćete da nije potrebno da uvijek budu upaljene žarulje u hodnicima i prostorijama u kojima trenutno nitko ne boravi, ali nitko Vam ne može zabraniti da većim brojem rasvjetnih tijela postignete što bolji ugođaj u svome domu.

To znači da ćete u dnevnoj sobi upaliti sva postojeća rasvjetna tijela kad Vam dođe nekoliko prijatelja, međutim kada s obitelji gledate televiziju, trebali biste ostaviti upaljenu manju svjetiljku koja pruža indirektno svjetlo, a kada čitate, potrebna Vam je samo jedna mala svjetiljka koja osvjetljava knjigu.

Ono što na prvi pogled može izgledati kao rastrošnost (postavljanje većega broja instalacija, utičnica, prekidača, rasvjetnih tijela) dugoročno je zapravo štednja

. Naime, ako imate samo jedno ili dva rasvjetna tijela u prostoriji, ona su gotovo uvijek veće snage i upalit ćete ih uvijek kad ste u prostoriji (nemate druga), međutim ako imate više različitih rasvjetnih tijela na raspolaganju, rjeđe ćete paliti ona jača i na taj ćete način zapravo štedjeti (tj. pridonositi i okolišu i vlastitu novčaniku).