Blagovaona je jedno od centralnih mjesta svake kuće ili stana.
To je mjesto gdje se svi okupljamo za stolom, zajedno s obitelji i prijateljima, gdje stvaramo uspomene, svakodnevno ručamo i pišemo zadaće, a ponekad nam blagovaona čak zamjenjuje i ured. Stoga nije čudno što se posebna pažnja posvećuje upravo ovoj prostoriji kad uređujemo interijer – ipak je to ona lokacija gdje ćemo najprije dobiti priliku posjetiteljima prikazati svoj osobni stil i ukus.
Odabir stola i stolica, dekoracija na zidovima, zavjesa na prozorima pa sve do odabira pribora za jelo – sve je ovo važno kad uređujemo blagovaonice. No jedan je detalj ipak važniji od svih drugih zato što označava središte (bilo koje) prostorije: rasvjeta.
Centralna rasvjeta u blagovaonici
Kad kažemo središte prostorije, primarno govorimo o velikom centralnom rasvjetnom tijelu koje se nalazi iznad blagovaonskog stola. Naravno, kod izbora rasvjetnog tijela koje će mamiti poglede posjetitelja čim uđu u blagovaonu treba biti jako pažljiv. Greške koje se događaju kod odabira često narušavaju izgled i balans interijera te u konačnici prikazuju samo loš ukus.
Primjerice, blagovaonski stol će odrediti oblik, stil te veličinu rasvjetnog tijela. Ako je stol četvrtastog oblika, isto takvo mora biti i rasvjetno tijelo. Ono nikako ne smije biti veće od samog stola, već im se dužina mora podudarati (s time da rasvjeta ipak mora biti nešto kraća, nikako duža). Drveni finiš stola će se bolje slagati s klasičnom ili metalnom rasvjetom, no sa zlatnom neće biti toliko usklađeno.
Bilo da se radi o lusteru, plafonijeri ili pak nizu manjih visilica, ova rasvjetna tijela moraju biti u pravoj harmoniji s blagovaonskim stolom.
Dodatna rasvjeta u blagovaonici
Kao i kod svih drugih prostorija, ne smijemo zanemariti i dodatnu rasvjetu u blagovaonici. Rasvjetno tijelo je centralni element, no ako se nadopunjuje s još nekoliko (slabijih) rasvjetnih tijela po prostoriji, postići će se optimalna razina osvjetljenja bez neželjenog blještavila te jednakomjerna raspodjela svjetlosti po cijelom interijeru. Naravno, i ova dodatna tijela trebaju biti stilski usklađena s onim centralnim, bilo da se radi o podnim, zidnim ili stolnim lampama.
Ovdje će prigušivači svjetla, takozvani dimmeri, biti od velike koristi. Osim što njihovo korištenje pomaže kod smanjenja potrošnje energije, reguliranjem količine svjetlosti u prostoriji ujedno određujemo i atmosferu koja je u njoj prisutna. Primjerice, dok će za velika obiteljska okupljanja biti poželjna jača svjetlost, za intimnije večere u dragom društvu valja koristiti manje svjetlosti, i to iz sporednih izvora.
Još nekoliko ideja za rasvjetu!
Naravno da vaši blagovaonski zidovi neće biti bez nekakvog dekora, bilo da se radi o slikama, fotografijama, ogledalu ili drugim visećim dekoracijama. Pravi efekt postiže se kad dodatna rasvjeta usmjeri pažnju upravo na njih – primjerice, LED trake oko zidnih slika uvijek su dobra opcija.
Također, ovisno o željenoj atmosferi birajte i tip žarulje koje ćete koristiti. Dok klasične žarulje sa žarnom niti proizvode toplu žutu svjetlost, novija LED rješenja daju hladniju bijelu svjetlost ili pak mogućnost rasvjete u raznim bojama.
U svakom slučaju, neka vaš odabir rasvjete uvijek bude u skladu sa stilom čitave prostorije – od namještaja do prozora i zavjesa, sve treba uzeti u obzir kada birate ovaj važan aspekt dizajna (svakog) interijera. Ako znate što želite i u potrazi ste za idealnom rasvjetom za svoju blagovaonicu, zavirite u naš webshop i pronađite ono što će upotpuniti ovu važnu prostoriju vašeg doma!