Kad krenete s preuređenjem ili opremanjem stana ili kuće, vjerojatno ćete prvo pomisliti na namještaj, boju zidova i dekor općenito. Ako je kauč sive boje, zidovi bijele, ona crvena slika na zidu će se baš istaknuti, a mogli biste je uskladiti i s bojom jastučnica, zar ne? No, jednom kad sve namjestite ipak će vam se učiniti da željeni dojam nije postignut. Zašto?
Zato što većina ljudi zaboravi uključiti plan rasvjete kad planira uređenje životnog ili poslovnog prostora.
I onda nema veze koliko ste pažljivo odabrali one dekorativne detalje koji su se trebali istaknuti i podići cijelu prostoriju na jedan viši nivo. Znate, onaj wow efekt kojeg imaju vaši gosti kad uđu u kuću ili stan. Taj je efekt izostao upravo zato što rasvjeta nije pravilno postavljena, pa ne može adekvatno osvijetliti one detalje koje želite. I ovo je samo jedan od razloga zašto biste trebali uključiti plan rasvjete kod uređenja prostora.
No, idemo prvo razjasniti što je točno plan rasvjete i što podrazumijeva projektiranje rasvjete.
Plan rasvjete – obavezan dodatak nacrtu
Plan rasvjete nije samo nekoliko svjetiljki raspoređeno po prostoriji.
Dobro projektiranje rasvjete u generalnom nacrtu, koji uključuje namještaj i dekor, pokazat će vam kako možete osvijetliti dom na najefikasniji način i napraviti idealni raspored rasvjete u željenoj prostoriji (ili više njih). Drugim riječima, plan rasvjete je zapravo dodatak planu uređenja koji će vam reći gdje morate postaviti rasvjetno tijelo, kakvog oblika će ono biti te koje jačine. Što se njime postiže?
Postići ćete željenu atmosferu u svakoj prostoriji. Isto tako, plan rasvjete utječe na percepciju prostora, a napose na funkcionalnost, odnosno njegovu namjenu. Uzmimo za primjer kuhinju. Najgore što u kuhinji možete napraviti jest oslanjati se samo na jedno centralno rasvjetno tijelo.
Pravilno projektiranje rasvjete uključit će LED traku iznad elemenata na kojima se radi, kao i osvjetljenje svih onih mjesta do kojih ne dolazi dovoljno svjetlosti. Jednako tako, u radnoj sobi mora biti osvjetljenje i na radnom stolu i kraj naslonjača za čitanje, a svako od tih rasvjetnih tijela mora pružati optimalnu količinu svjetlosti.
E sad kad smo razjasnili što točno podrazumijeva projektiranje rasvjete, moramo još objasniti kome je ono potrebno.
Projektiranje rasvjete za dom ili ured
Naravno, projektiranje rasvjete je od ključne važnosti u poslovnim prostorima. Imajmo na umu da i zakon o zaštiti na radu točno propisuje svjetlosne uvjete koje svaki radni prostor mora imati!
Zato se projektiranje rasvjete preporučuje za svaki radni prostor, posebno ured u kojem zaposlenici rade za računalima te skladištima gdje je dobro osvjetljenje ključno i za sigurnost svih radnika.
S druge strane, projektiranje rasvjete je važno i u stambenim prostorima. Zašto? Zato što je rasvjeta jednako bitna kao i svi drugi elementi uređenja prostora, i jedino se uz dobar plan rasvjete mogu postići prethodno navedene svrhe uključivanja rasvjetnog plana u generalni nacrt. Dobro postavljena rasvjeta učinit će svaki prostor posebnim i ugodnim za boravak.
Ako je i vašem stambenom ili poslovnom prostoru potreban dobar plan rasvjete – tu smo za vas!