Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Priključivanje LED trake na izvor energije

Priključivanje LED trake na izvor energije

16. 02. 2024.

Priključivanje LED trake na izvor energije je važan korak u postavljanju LED rasvjete u kući ili uredu. LED trake su fleksibilne i imaju nisku potrošnju energije, što ih čini idealnim za osvjetljavanje različitih prostora. Međutim, priključivanje LED trake na izvor energije može biti komplicirano ako ne znate što radite.

Prije nego što počnete s priključivanjem LED trake, važno je da prvo provjerite jesu li svi dijelovi uključujući i izvor energije ispravni i da se podudaraju s naponom i snagom trake. LED trake rade na niskom naponu, obično 12V ili 24V, pa je važno koristiti odgovarajući izvor energije za napajanje trake. U suprotnom, može doći do oštećenja trake ili čak do požara.

Kada priključujete LED traku na izvor energije, važno je slijediti upute proizvođača i koristiti odgovarajuće alate. Također, važno je imati na umu da se LED trake ne smiju preopteretiti. Snaga izvora energije određuje koliko se slogova LED elemenata smije priključiti na izvor, stoga je važno odabrati izvor energije koji je dovoljno snažan za napajanje trake.

Razumijevanje LED Trake

LED trake predstavljaju novu generaciju rasvjete koja se sve više koristi u različitim prostorima. Ova vrsta rasvjete ima mnogo prednosti u odnosu na tradicionalne žarulje, a jedna od glavnih prednosti je energetska učinkovitost.

Što su LED Trake

LED trake su fleksibilne trake koje sadrže više LED elemenata. Ove trake se mogu koristiti za različite svrhe, od dekoracije do osvjetljavanja velikih prostora. LED trake su vrlo učinkovite jer troše manje energije od tradicionalnih žarulja, a imaju duži vijek trajanja. One su također vrlo fleksibilne i mogu se lako prilagoditi različitim oblicima i veličinama prostora.

Različite Boje LED Trake

LED trake dolaze u različitim bojama, a najčešće se koriste bijela, crvena, zelena i plava. Bijela LED traka može biti topla ili hladna, ovisno o nijansi bijele boje koju želite postići. Crvena LED traka se često koristi za dekoraciju, dok se zelena i plava LED traka često koriste u industrijskim i komercijalnim prostorima.

Kada se priključuju LED trake na izvor energije, važno je odabrati izvor koji ima dovoljno snage za napajanje trake. Snaga izvora određuje koliko se slogova LED elemenata smije priključiti na izvor, da izvor pri tome ne bude preopterećen. Priključivanje LED trake na izvor energije treba obaviti prema uputama proizvođača, kako bi se osiguralo pravilno funkcioniranje trake i najbolji mogući rezultati.

Izvor Napajanja LED Trake

LED trake su popularne zbog svoje fleksibilnosti, jednostavnosti korištenja i energetske učinkovitosti. Međutim, kako bi LED traka radila ispravno, potrebno ju je priključiti na izvor napajanja. U ovom dijelu članka, saznat ćete više o vrstama izvora napajanja i kako odabrati pravi izvor napajanja za vašu LED traku.

Vrste Izvora Napajanja

Postoje dva glavna tipa izvora napajanja za LED trake: strujni i naponski izvori. Strujni izvori su izvori koji isporučuju konstantnu struju, dok naponski izvori isporučuju konstantni napon. Oba tipa izvora napajanja mogu biti konstantne snage ili promjenjive snage.

Odabir Pravog Izvora Napajanja

Prilikom odabira izvora napajanja za LED traku, potrebno je uzeti u obzir nekoliko faktora. Prvo, potrebno je odrediti snagu izvora napajanja. Snaga izvora napajanja određuje koliko se slogova LED elemenata smije priključiti na izvor. Preopterećeni izvor će isključiti napon za napajanje trake i svjetla nestaju.

Drugo, potrebno je odabrati izvor napajanja koji odgovara naponu LED trake. LED trake su dostupne u različitim naponima, pa je važno odabrati izvor napajanja koji odgovara naponu vaše LED trake.

Treće, potrebno je odabrati izvor napajanja koji odgovara profilu LED trake. Profil LED trake može biti različit, pa je važno odabrati izvor napajanja koji odgovara profilu vaše LED trake.

Konačno, potrebno je odabrati izvor napajanja koji ima zaštitu od preopterećenja i kratkog spoja. Ovo će osigurati sigurnost vaše LED trake i izvora napajanja.

Ukratko, odabir pravog izvora napajanja za vašu LED traku je važan korak u osiguravanju njezinog ispravnog rada. Potrebno je odabrati izvor napajanja koji odgovara snazi, naponu i profilu vaše LED trake, kao i izvor napajanja koji ima zaštitu od preopterećenja i kratkog spoja.

Instalacija LED Trake

Priprema za Instalaciju

Prije početka instalacije LED trake, potrebno je pripremiti sve potrebne alate i materijale. Potrebno je izmjeriti duljinu trake koju želite instalirati kako biste odredili količinu materijala koji će vam biti potreban. Za spajanje LED trake na izvor energije potrebni su kabeli koji su dovoljno dugi da dosegnu od trake do izvora energije.

Također, potrebno je provjeriti da li je izvor energije prikladan za korištenje s LED trakom. LED trake rade na istosmjerni napon, a u tehničkim podacima trake i na samoj traci navodi se istosmjerni napon na koji se traka smije priključiti, najčešće 12 ili 24 V istosmjerno. Pri izboru naponskog izvora za napajanje LED trake bitno je odrediti i snagu izvora.

Proces Instalacije

Nakon što su svi potrebni materijali pripremljeni, može se krenuti s instalacijom LED trake. Prvo, potrebno je očistiti područje na kojem će se traka instalirati. To će osigurati bolje prianjanje trake i dulji životni vijek.

Zatim, potrebno je pričvrstiti traku na željeno mjesto. LED trake dolaze s ljepilom na poleđini, što olakšava njihovo postavljanje. Međutim, ako je potrebno, traku je moguće pričvrstiti pomoću dodatnih nosača.

Nakon što je traka pričvršćena, potrebno je spojiti kabel na traku. Kabeli se obično pričvršćuju pomoću spojnica koje se nalaze na krajevima trake. Potrebno je paziti da su kabeli pravilno spojeni kako bi traka radila ispravno.

Konačno, potrebno je spojiti kabel na izvor energije. Kabeli se spajaju na prekidač ili transformator koji će osigurati potrebni napon za rad LED trake. Kada je sve spojeno, potrebno je provjeriti da li traka radi ispravno.

Ukratko, instalacija LED trake zahtijeva pripremu materijala, čišćenje područja, pričvršćivanje trake, spajanje kabela na traku i izvor energije te provjeru ispravnosti rada. Potrebno je paziti na pravilno spajanje kabela i odabir prikladnog izvora energije kako bi se osigurao pravilan rad LED trake.

Hlađenje LED Trake

Zašto je Hlađenje Važno

Kada se LED traka koristi u kontinuiranom radu, stvara se toplina koja može uzrokovati pregrijavanje LED dioda. Pregrijavanje LED dioda može uzrokovati smanjenje njihove svjetlosne izlazne snage i skratiti njihov životni vijek. Stoga je važno osigurati da se LED traka hladi kako bi se spriječilo pregrijavanje.

Postoji nekoliko načina na koje se LED traka može hladiti. Jedan od najčešćih načina je uporaba ventilatora za hlađenje. Ventilatori za hlađenje koriste se za povećanje strujanja zraka oko LED trake kako bi se smanjila toplina. Ventilatori za hlađenje mogu biti ugrađeni u samu LED traku ili se mogu postaviti izvan nje.

Drugi način hlađenja LED trake je uporaba rasvjetnih tijela koja su opremljena ventilatorima za hlađenje. Ova rasvjetna tijela koriste se za povećanje strujanja zraka oko LED trake kako bi se smanjila toplina. Ova vrsta rasvjete obično se koristi u većim prostorima gdje je potrebno osvjetljenje visoke kvalitete.

Kada se koristi ventilator za hlađenje, važno je osigurati da je dovoljno jak da može učinkovito hladiti LED traku. Također je važno osigurati da se ventilator ne čuje previše glasno, jer to može biti neugodno u okruženjima gdje se zahtijeva tišina.

Ukratko, hlađenje LED trake je važno kako bi se spriječilo pregrijavanje LED dioda i produžio njihov životni vijek. Ventilatori za hlađenje i rasvjetna tijela opremljena ventilatorima za hlađenje su učinkoviti načini za hlađenje LED trake. Važno je osigurati da se koristi ventilator koji je dovoljno jak za učinkovito hlađenje, ali ne previše glasan kako bi se izbjegla neugodnost u okruženjima gdje se zahtijeva tišina.

Zaštita LED Trake

Kada se radi o priključivanju LED trake na izvor energije, važno je osigurati odgovarajuću zaštitu kako bi se spriječila oštećenja trake i osigurao dug vijek trajanja. Postoje dvije vrste zaštite koje se mogu primijeniti na LED traku: IP zaštita i mehanička zaštita.

IP Zaštita

IP zaštita se odnosi na zaštitu od prašine i vlage. LED trake su često izložene vanjskim uvjetima, pa je važno osigurati odgovarajuću IP zaštitu kako bi se spriječilo prodor vode i prašine. IP oznaka se sastoji od dvije znamenke koje označavaju stupanj zaštite. Prva znamenka označava zaštitu od prašine, a druga znamenka označava zaštitu od vlage.

Primjerice, IP65 označava da je traka zaštićena od prašine i da je otporna na mlazove vode. IP68 označava da je traka potpuno zaštićena od prašine i da je nepropusna za vodu čak i pod vodom.

Mehanička Zaštita

Mehanička zaštita se odnosi na zaštitu od oštećenja trake uslijed fizičkih udaraca i drugih mehaničkih oštećenja. LED trake su često izložene fizičkim oštećenjima, pa je važno osigurati odgovarajuću mehaničku zaštitu kako bi se spriječila oštećenja trake.

Postoje različite vrste mehaničke zaštite, uključujući zaštitu od udaraca, zaštitu od savijanja i zaštitu od kidanja. Zaštitu od udaraca možete osigurati upotrebom trake s dodatnom zaštitom, dok zaštitu od savijanja možete osigurati upotrebom fleksibilne trake. Zaštitu od kidanja možete osigurati upotrebom trake s dodatnom zaštitom duž rubova trake.

U svakom slučaju, važno je osigurati odgovarajuću zaštitu kako bi se spriječila oštećenja trake i osigurao dug vijek trajanja.

Povezivanje LED Trake

LED trake su popularan način osvjetljenja u današnjem svijetu. Međutim, priključivanje LED trake na izvor energije može biti zbunjujuće za neke. Ovaj odjeljak će objasniti kako povezati LED traku na izvor energije.

Paralelni Spoj

Kada se koristi paralelni spoj, svaka LED traka ima svoj predotpor. Ovo osigurava da se svaka LED traka pravilno poveže na izvor energije i sprječava oštećenje LED trake. Ovaj spoj se obično koristi kada se želi osvijetliti velika površina.

Kako bi se izvršio paralelni spoj, potrebno je slijediti sljedeće korake:

  1. Određivanje odgovarajućeg izvora energije za LED trake.
  2. Određivanje odgovarajućeg presjeka kabela za priključenje LED trake na izvor napajanja.
  3. Spajanje svake LED trake na izvor energije pomoću paralelnog spoja.

Serija Spoj

Kada se koristi serija spoj, svaka LED traka se povezuje jedna za drugom bez predotpora. Ovaj spoj se obično koristi kada se želi osvijetliti manja površina.

Kako bi se izvršio serija spoj, potrebno je slijediti sljedeće korake:

  1. Određivanje odgovarajućeg izvora energije za LED trake.
  2. Određivanje odgovarajućeg presjeka kabela za priključenje LED trake na izvor napajanja.
  3. Povezivanje svake LED trake jedna za drugom bez predotpora.

Važno je napomenuti da se prilikom spajanja LED trake na izvor energije preporučuje korištenje termo skupljajućeg bužira kako bi se osigurala sigurna veza i sprječilo oštećenje LED trake.

Primjena LED Trake

LED trake su vrlo fleksibilan i učinkovit način za osvjetljavanje različitih prostora. Osim što se mogu koristiti za osvjetljavanje stropova, zidova i podova, LED trake se također mogu koristiti za osvjetljavanje namještaja i drugih predmeta u prostoru.

LED Trake u Namještaju

LED trake se često koriste za osvjetljavanje namještaja. One se mogu instalirati u različite vrste namještaja, uključujući police, ormariće, stolove i krevete. LED trake u namještaju mogu se koristiti za stvaranje atmosfere u prostoru, ali i za praktične svrhe, kao što su osvjetljavanje radne površine.

Za kontrolu LED traka u namještaju potrebno je koristiti odgovarajući kontroler. Schrack Technik nudi širok asortiman kontrolera za LED trake koji se mogu koristiti u različitim aplikacijama.

Rasvjeta Pomoću LED Trake

LED trake se također mogu koristiti za opću rasvjetu prostora. One se mogu postaviti ispod kuhinjskih elemenata ili na druga mjesta u prostoru kako bi se stvorila indirektna rasvjeta. LED trake su vrlo učinkovite u smislu potrošnje energije i dugotrajnosti te su stoga popularan izbor za rasvjetu u različitim aplikacijama.

Kada se koriste za rasvjetu, LED trake se obično priključuju na struju pomoću odgovarajućeg napajanja. Priključivanje LED trake na izvor energije zahtijeva točno određeni iznos istosmjerne struje kako bi se postigao puni potencijal korištene LED trake. Potrebno je odabrati odgovarajuću snagu izvora kako bi se osiguralo da LED traka radi pravilno te ostvarila svoj životni predviđeni vijek.

Ukratko, LED trake su vrlo fleksibilan i učinkovit način za osvjetljavanje različitih prostora i predmeta u prostoru. Za kontrolu LED traka potrebno je koristiti odgovarajući kontroler, a za priključivanje na izvor energije potrebno je odabrati odgovarajuću snagu izvora.

Često postavljana pitanja

Kako priključiti LED traku na izvor energije?

Priključivanje LED trake na izvor energije je jednostavan postupak. Potrebno je spojiti pozitivni (+) i negativni (-) pol na izvoru energije s istim polovima na LED traci. Priključivanje se obično vrši pomoću žica ili konektora.

Koji trafo je potreban za LED traku?

Za LED traku se obično koristi niskonaponski trafo s izlaznim naponom od 12V ili 24V. Važno je odabrati trafo koji odgovara potrebnoj snazi LED trake.

Kako regulirati intenzitet svjetla na LED traci?

Intenzitet svjetla na LED traci se može regulirati pomoću LED kontrolera. Kontroler omogućuje podešavanje boje, intenziteta i načina rada LED trake.

Kako postaviti LED traku na željeno mjesto?

LED traku je najbolje postaviti na čistu, suhu i ravnu površinu. Za postavljanje se obično koristi samoljepljiva traka koja se nalazi na poleđini LED trake. Važno je paziti da se LED traka ne savija ili oštećuje prilikom postavljanja.

Koliko košta postavljanje LED trake?

Cijena postavljanja LED trake ovisi o dužini trake, vrsti trafoa i kontrolera te cijeni radne snage. Troškovi se mogu kretati od nekoliko stotina do nekoliko tisuća kuna.

Kako serijski spojiti LED rasvjetu?

Serijsko spajanje LED rasvjete podrazumijeva spajanje pozitivnog (+) pola jedne LED trake s negativnim (-) polom druge LED trake. Ovaj način spajanja omogućuje veću duljinu osvjetljenja, ali se mora paziti da se ne preoptereti trafo.

LED trake kao i sva ostala rasvjetna tijela, ali i ostali predmeti koji za svoj rad zahtjevaju električnu energiju treba točno određeni iznos istosmjerne sturje kako bi se postigao puni potencijal korištene LED trake i kako bi ona radila pravilno te ostvarila svoj životni predviđeni vijek.

Led Traka

Dostatnu količinu električne energije predmetu pruža strujni izvor koji će sam ovisno o LED rasvjetnom tijelu koje opskrbljuje podesiti napon kako bi točna količina energije opskrbila uređaj.

LED traka ima određeni broj dioda do kojih su provedeni printani putevi kojima će napon neprekidno teći te ih opskrbljivati dostatnom količinom energije kako bi svaka dosegnula svoj puni svjetlosni potencijal.

Ovisno o broju LED elemenata koji se moraju opskrbiti, strujni izvor će sam podesiti napon koji će ući u strujni krug dok ne postigne potrebnu količinu za neometani rad.

Istosmjerna struja potrebna za pravilan rad LED elemenata postiže se spajanjem na izvor konstantnog napona. Potrebno je na LED traku postaviti predotporni element kako bi se struja prilagodila elementima koje opskrbljuje.

LED trake, odnosno željene LED elemente moguće je na vrlo jednostavan način nizati i spajati ih na naponske izvore sa jednom pretpostavkom da svaki LED element prije spajanja na izvor električne energije ima svoj predotporni element kojim se koristi kako bi se pravilno spojio na dostatnu količinu električne energije za pravilan rad bez poteškoća u emitiranju svjetlosti iz svih svojih dioda.

LED trake na vrlo jednostavan način se produljuju i skraćuju ovisno o vašim potrebama, pažnju je potrebno obratitit tokom skraćenja LED trake te ju rezati upravo na granici slogova gdje su već napravljene predradnje kako bi se na tim mjestima tehnički ali i elektronički jednostavno prekinuo niz bez poteškoća za daljnji rad LED trake.

Svaka LED traka dolazi sa svojom specifikacijom koja navodi točan napon istosmjerne električne energije na koju ju se smije, i mora spojiti za pravilan rad, najčešće je to napon od 12 ili 24 V. Naponski izvor električne energije za pokretanje LED trake ima nekoliko važnih faktora koje treba pratiti kao što je iznos konstantnog napona ali i snaga izvora koju je potrebno odrediti prije spajanja LED elementa na izvor električne energije.

Upravo snaga izvora energije određuje broj LED elemenata, odnosno slogova koji se smiju priključiti na jedan izvor snage kako ne bi došlo do preopterećenja izvora. Izvor na koji je spojeno više slogova, odnosno LED elemenata koje može opskrbiti dostatnom količinom električne energije isključuje napon za opskrbu LED trake električnom energijom te se one jednostavno ne upale prilikom takvog događaja.

Specifikacija koja dolazi uz LED traku pruža vam tri važna podatka, prvi ponuđeni podatak odnosi se na mjeru od jednog metra koja se napaja samo sa jedne strane, drugi podatak je snaga izvora električne energije koja se mora osigurati ukoliko se traka napaja samo sa jedne strane u svojoj punoj duljini od pet metara te treći podatak koji vam govori koliki je napon dostatan za punu dužinu LED trake u iznosu od pet metara ukoliko se puna sa oba kraja elementa.

Upravo napajanje LED trake sa obje strane elementa preporučuje se za korištenje zbog smanjenja razlike koju čini u intenzitetu emitirane svjetlosti duž cijele trake. Budući da se u traci događa fizička aktivnost unutarnjeg otpora razlike u intenzitetu su neizbježne no drastično se smanjuju napajanjem LED trake sa oba kraja.

Izvor električne energije

Kao što smo već spomenuli moguće je spojiti nekoliko LED traka na isti izvor električne energije sve dok ukupna količina potrebnog napona svih rasvjetnih elemenata ne premašuje količinu napona i električne energije koju izvor može pružiti spojenim elementima za neometani rad. Izvor ne smije pružanjem električne energije rasvjetnim elementima premašiti 75 % svog punog kapaciteta kako bi i sam izvor električne energije dostizao svoj puni kapacitet i trajnost koju može dostići.

Izvor je također potrebno zaštititi kao i elemente koje želite spojiti na njega. Svaki izvor električne energije mora imati zaštitu od preopterećenja elementima koji se na njega spajaju te jednostavnim jezikom rečeno, kratkog spoja na izlazu.

Također, potrebna je i mehanička zaštita, odnosno IP stupanj zaštite te praćenje smjernica tehničke izrade korištenog elementa za što je on predviđen, vanjski ili unutarnji prostori, temperature i vremenski uvjeti kojima se smije izlagati...

Također potrebno je paziti ima li izvor mogućnosti za spajanje potenciometra, difuzera i refraktora te ostalih sličnih uređaja. Ventilator za hlađenje također je nešto što može biti spojeno na izvor energije te vam ometati rad rasvjete svojim šumovima.

Nakon što odaberete izvor iz kojega ćete koristiti željeni napon odgovarajuće snage i sa svom potrebnom zaštitom potrebno je odrediti i mogućnosti spajanja u vidu kabela koje LED traka podržava za spajanje.

Udaljenost od izvora električne energije, odnosno put strujnog napona od izvora do LED trake kroz pomoćni kabel, ovisno o njegovoj duljini može dovesti do gubitaka i kašnjenja stoga je potrebno odrediti i duljinu kabela prije spajanja na napajanje. Pad napona od izvora do LED rasvjetnog elementa ne smije biti viši od četiri posto.

Narudžba i osnovna shema

Prilikom sastavljanja popisa potrebnih elemenata za postavljanje željene LED trake vrlo je važno napraviti osnovnu shemu koja će vam pomoći odrediti sve djelove opreme, duljinu trake, duljinu kabela, potrebne zaštitne elemente ali i dostatan izvor napajanja te dodatne uređaje koji će vam služiti za podešavanje i upravljanje vašim svjetlima.

Provjera LED trake

Nakon što ste razmotali LED traku provjerite ju, odnosno spojite kako biste provjerili rade li sve diode na njoj kako treba. Vrlo je važno kolut posve razmotati budući da se u namotu ukoliko se spoji na strujni izvor energije stvara prevelika količina topline te će vaše diode uskoro početi dimiti i ispuštati miris taljenja te će se traka uništiti.

Nakon što ste traku provjerili i skratili na željenu dužinu na nju je potrebno dodati priključni kabel na dio koji je odrezan. Kabel koji je presjeka od 0,5mm i duljine jednog metra potrebno je zalemiti na odrezani spoj.

Poželjno je koristiti kabel ove debljine kako ne biste stvarali nepotrebnu toplinu i ružne spojeve. Preko novonastalog spoja potrebno je postaviti zaštitu, odnosno prozirni termo bužir koji će ju dodatno učvrstiti i čuvati od vanjskih utjecaja, izvorom topline suzite zaštitni kabel na novom spoju.

Kada ste svoj kabel u potpunosti prilagodili, spojili na produžne kablove koji će provoditi energiju te ih zaštitili spremni ste za sljedeći korak. LED traku sa svim drugim elementima koje ćete koristiti spojite prije samog postavljanja te na kraju postavite na željeno mjesto i onda uključite na izvor energije.

Ukoliko koristite priključne kablove većih dimenzija, prodavač će vam preporučiti korištenje prenaponske zaštite za LED trake kako biste zaštitili traku od induciranih napona što može dovesti do oštećenja. Također zaštita se postavlja i na mrežnu stranu na izvor električne energije.

Ukoliko koristite LED trake u velikim dimenzijama morati ćete koristiti povećani broj izvora energije što može dovesti do povišenja struje u izvorima te ćete morati koristiti i uređaj za ograničenje struje.

Za zahvate većih dimenzija savjetujte se sa stručnjakom kako biste svoje LED trake opskrbili dovoljnom količinom električne energije ali i zaštitili izvore električne energije i nova rasvjetna tijela.

Povezani proizvodi