Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Kupaonica - Rasvjeta

Kupaonica - Rasvjeta

15. 12. 2006.

Kada je riječ o kupaonskoj rasvjeti možemo sasvim slobodno reći da su prihvatljiva sva rasvjetna tijela koja se postavljaju na strop ili se ugrađuju u njega (ugradbene halogene svjetiljke), odnosno i ugradbene i nadgradne stropne svjetiljke. Moramo biti svjesni činjenice da je kupaonica podređena umjetnom svjetlu više no i jedna druga prostorija u stanu.

Takva su rješenja stoga izvrsna za osvjetljavanje kade, prostora za tuširanje i kupaoničkih ormarića. Kao rješenje za osvjetljivanje prostora iznad umivaonika mogli bismo koristiti zidne svjetiljke postavljene slijeva ili zdesna od zrcala kako nas ne bi zaslijepile.

Ako u kupaonici imate keramičke pločice tamnijih boja morat ćete pojačati izvore svjetlosti odnosno upotrijebiti snažnije svjetlo no što biste trebali kada bi u kupaonici imali keramičke pločice svjetlijih boja. U mnogim se europskim zemljama osobita pozornost poklanja proizvodima za osvjetljenje kupaonice s ENEC-znakom (u većini zapadnoeuropskih zemalja postoje standardizirane oznake koje nose proizvodi koji udovoljavaju određenim sigurnosnim i tehničkim zahtjevima i standardima.

Tako je ENEC – European Norms Electrical Certification), jer taj znak jamči kvalitetno rješenje, besprijekornu sigurnost i ekonomičnu potrošnju.

Općenito govoreći rasvjetna tijela u kupaonici moraju biti otporna na vlagu, a ako postoje izvori svjetlosti u blizini kade onda oni moraju biti odgovarajuće zaštićena.

Zone 0 Svjetiljke s IP X7 (npr. IP 67) i sigurnosnim niskim naponom do 12 V. Svjetiljke moraju biti pogodne za vlažne prostore. Zone 1 Normalno svjetiljke s IP X4 (npr. IP 44). IP X5 (npr. IP 45) je potrebna u tuševima s visokim pritiskom vode. Zone 2 Svjetiljke s IP X4 (npr. IP 44). Svjetiljke moraju biti otporne na pljusak. Zone 3 Svjetiljke moraju zadovoljavati IP X1 (npr. IP 21), ili IP X0 (npr. IP 20) u Njemačkoj. Sva druga električna oprema u ovoj zoni mora zadovoljavati IP X1. Dakle, od svih prostorija u kući, kupaonica zahtijeva najfleksibilniju rasvjetnu shemu.

U određenim trenucima u njoj treba biti dovoljno jaka svjetla (primjerice prilikom šminkanja ili brijanja), ali pri uživanju u ugodnoj toploj kupki svjetlost jačine 100 vata sigurno Vam neće dati odgovarajući ugođaj.

Isto tako, nemojte zaboraviti da u kupaonici svjetlo i sve vezano uz njega mora biti na sigurnim mjestima (primjerice svjetlosni prekidači se obavezno moraju stavljati izvan kupaonice). Kako je kupaonica prepuna reflektivnih ploha (emajl, zrcala, mramor, željezo, pločice i sl.), morate pripaziti da ne pretjerate s rasvjetom kako vas pri ulasku u nju ne bi ulovila vrtoglavica.

Ako imate prozor i želite u kupaonicu unijeti što više dnevnoga svjetla, uklonite sve prepreke na prozoru (bojite li se za svoju intimu, stavite na prozore mutna stakla). Ako već imate ugrađenu rasvjetnu shemu, tj. koju ne možete mijenjati, iskoristite mutne žarulje koje će vam pružiti mekše svjetlosne tonove.

Drugo je rješenje da, uz postojeće pozadinsko svjetlo, nad zrcalo postavite fluorescentnu svjetiljku koja se može upaliti ili ugasiti neovisno o glavnom svjetlu.

Zrcalo možete obrubiti i nizom žaruljica(u stilu kazališnih garderoba) ili zidnim svjetiljkama koje svjetlost usmjeruju k stropu. Svako rasvjetno tijelo stavite na samostalan prekidač kako biste se mogli igrati s ugođajem, npr. za brijanje ostavite samo svjetlo iznad zrcala, a za kupanje iskoristite mutno pozadinsko svjetlo.

Pripazite da imate dovoljno svjetlosti i kad zatvorite vrata od tuš-kabine ili iskoristite vodootporne male svjetiljke koje se mogu postaviti i u kade.