Kuhinja je srce svakog doma, prostor u kojem se ne samo kuha, već i okuplja obitelj te stvaraju uspomene. Stoga je važno da kuhinjsko osvjetljenje bude funkcionalno, ali i estetski privlačno. Pravilno postavljena rasvjeta može transformirati prostor i olakšati sve aktivnosti u kuhinji, od kuhanja do opuštanja s obitelji.
Ključni elementi kuhinjskog osvjetljenja
Prilikom planiranja kuhinjskog osvjetljenja važno je uzeti u obzir nekoliko faktora. Osvjetljenje mora biti dovoljno snažno za obavljanje svakodnevnih zadataka, ali i dovoljno prilagodljivo da stvori ugodnu atmosferu.
Opća rasvjeta za cijeli prostor
Opća rasvjeta osigurava osnovno osvjetljenje u kuhinji i mora biti ravnomjerno raspoređena. Ovo je prvi korak prema stvaranju funkcionalnog kuhinjskog osvjetljenja.
Najbolje opcije za opću rasvjetu:
- Stropne svjetiljke ili ugradbene svjetiljke pružaju jednoliko osvjetljenje.
- LED paneli također su izvrsna opcija jer štede energiju i daju intenzivno svjetlo.
Pobrinite se da rasvjeta ne stvara sjene na ključnim radnim površinama.
Usmjerena rasvjeta za funkcionalnost
Usmjerena rasvjeta igra ključnu ulogu u osvjetljavanju specifičnih radnih zona, kao što su radne ploče, sudoper i kuhinjski otok. Bez dovoljno svjetla u ovim područjima, svakodnevni zadaci mogu postati teži i manje sigurni.
Radna rasvjeta za ključne zone
Radna rasvjeta osigurava izravno svjetlo za određene zadatke, kao što su priprema hrane ili čišćenje.
Najbolje opcije za radnu rasvjetu:
- LED trake ispod kuhinjskih ormarića: Pružaju snažno i fokusirano svjetlo koje osvjetljava radne ploče bez stvaranja sjena.
- Reflektori: Podesivi reflektori mogu se usmjeriti prema specifičnim područjima, poput štednjaka ili sudopera, kako bi omogućili optimalnu vidljivost.
Dekorativna rasvjeta za atmosferu
Iako je funkcionalnost ključna u kuhinji, ne smijemo zaboraviti na estetiku. Dekorativna rasvjeta dodaje osobni pečat i stvara ugodnu atmosferu.
Viseće lampe za stil i dizajn
Viseće lampe iznad kuhinjskog otoka ili blagovaonskog stola mogu biti središnji dekorativni element u kuhinji. Osim što pružaju dodatno svjetlo, doprinose stvaranju stilski dotjeranog prostora.
Najbolje opcije za dekorativnu rasvjetu:
- Viseće svjetiljke: Odaberite modele koji se uklapaju u dizajn vaše kuhinje, bilo da je riječ o modernim ili klasičnim stilovima.
- Ukrasne žarulje: Edisonove žarulje, primjerice, mogu dodati vintage ugođaj i toplinu prostoru.
Praktični savjeti za savršeno kuhinjsko osvjetljenje
Prilikom postavljanja rasvjete, pazite na nekoliko važnih aspekata kako biste postigli optimalne rezultate.
Kombinirajte različite vrste rasvjete
Za postizanje idealne ravnoteže, uvijek je preporučljivo kombinirati opću, usmjerenu i dekorativnu rasvjetu. Ovakav pristup osigurava dovoljno svjetla za obavljanje svakodnevnih zadataka, dok istovremeno stvara ugodnu atmosferu za obiteljska okupljanja.
Koristite prigušivače svjetla
Prigušivači svjetla omogućuju prilagodbu intenziteta osvjetljenja ovisno o trenutku dana ili vrsti aktivnosti. Ovo je izvrstan način da jednostavno prebacite kuhinjsku rasvjetu iz funkcionalne u ambijentalnu.
Zajednički faktor većine kuhinja a koji sve više dolazi do izražaja je pravilno osvjetljenje.
Ono je posebno po tome što stvara karizmatični ugođaj, ali sa druge strane idealno naglašava funkcionalnu stranu kuhinje – osigurava dobro osvjetljene plohe kako bi vidjeli što radite i kako bi se osigurali od ozljeda.
Prije nego što popričamo o različitim kuhinjskim dizajnima i vrstama osvjetljenja koju možete staviti, moramo nabrojati koji su faktori važni pri odabiru rasvjetnih tijela.
To su dužina stropa, duljina do kuda prirodna svjetlost ulazi u prostoriju, smještaj kuhinjskih prozora i posljednje bi bila i pozicija samih kuhinjskih elemenata i otoka ako ga imate. Glavni zaključak je da što je veća kuhinja više svjetla ćete trebati.
Kako pomoću rasvjetnih tijela stvoriti ugođaj u kuhinji da ne izgleda preformalno? Kako se to razlikuje od dekorativnog osvjetljavanja?
Savršen ugođaj u kuhinji danas možete stvoriti vrlo lako, uz pomoć mnoštva genijalnih ideja u ponudi. Važno je samo da ne pretjerujete.
Naprimjer, imate neki ekskluzivni objekt na polici? Naglasite ga osvjetljavanjem. Pokušajte sa stavljanjem svjetala unutar ostakljenih ormarića.
Možete instalirati rasvjetu ispod gornjih kuhinjskih elemenata ili iznad kuhinjskog otoka kako bi stvorili efekt raspršenosti svjetla i izbjegli stvaranje sjena. Halogene, fluorescentne i svjetiljke sa žarnom niti dostupne su u različitim modelima i jačinama osvjetljenja. Instalirajte ih blizu prednjeg ruba ormarića i, ako je moguće, postavite ih u kontinuranoj LED traci sa matiranim lećama u slučaju ako imate sjajne kuhinjske elemente.
Mijenjanje kuhinjskog osvjetljenja ne znači nužno da ih morate postaviti više, već da ona budu fleksibilna i praktična, kao što je to recimo u slučaju prekidača za kratka svjetla, što je pravi tehnološki blagoslov. On vam dozvoljava da uživate u tri funkcije osvjetljivanja: potpuno osvjetljenje sa žaruljama visoke vataže, namjensko osvjetljavanje prostora za recimo sjeckanje povrća ili pospremanje namirnica te naravno za akcentno osvjetljavanje koje služi stvaranju ugođaja, posebno ako u planu imate romantičnu večeru. Dizajn i oblik ovih svjetiljki i njihovih sjenila igraju veliku ulogu u stvaranju traženog ambijenta.
Sa druge strane, dekorativno osvjetljenje traži da se osvjetli čitavi prostor ne samo kuhinje već i da se kuhinjska svjetla povežu i sa osvjetljenjem ostalih soba. Ovdje dominiraju stropne svjetiljke i visilice i one se moraju približno uklopiti sa osvjetljenjem ostatka kuće.
Manje visilice ili samostojeće lampe daju prostoru stvarno dobru auru ispunjavajući i namjensku i dekorativnu funkciju. Iznad sudopera ili otoka ovi izvori svjetla koji se nalaze iznad razine glave osiguravaju Vam dovoljno svjetla i ono pada lijepo i jednolično.
Netko možda više voli koristiti kristalne verzije lampi koje izdvajaju Vašu kuhinju od svih ostalih, pa možete pokušati i sa tim.
Uglavnom, dekorativno osvjetljenje direktno je vezano uz veličinu kuhinje i dodatno se mora uzeti u obzir veličina i prozirnost sjenila kod njega. To je najskuplja shema osvjetljenja i stoga zahtijeva pomno planiranje.
Koji su posljednji trendovi u osvjetljavanju kuhinja?
LED svjetla su potpuni „in“. Od zidnih svijećnjaka do superfinih lustera, LED se koristi i zbog izuzetne funkcije i zbog daška umjetnosti kojeg unosi u osvjetljavanje.
Led je postao usko vezan uz tematiku estetskog i doživljava se više kao ukras prostorije nego kao namjena. Sparivanje i upotreba mini-visilica postalo je individualni stil koji pomaže u stvaranju dramatičnijeg efekta.
Kad ih usporedimo sa lusterima oni su ti koji će postati fokusna točka kuhinje. Bez obzira je li u pitanju namjensko osvjetljavanje prostora iznad otoka ili stola, LED svjetla stvaraju zadivljujuće i zanimljive aranžmane, s time da su oni u kružnom ili orbitalnom obliku trenutno najtraženiji. Popularni materijali su drvo i kristal.
Iako neka mjesta koriste luster kao glavnu točku prostorije, viseće svjetiljke su te koje upotpunjuju i komplementiraju stil. Primjerci staromodnog izgleda daju modernoj kuhinji zanimljivu antiknu notu. Ipak, bilo bi nepravedno da ne kažem da kristalni luster nekim kuhinjama daje izuzetno sofisticirani izgled.
Danas je popularna i mix-and-match shema. Ona označava dozvoljavanje miješanja stilova. Time se dobija eklektični ugođaj koji se često koristi kako bi se vidio napredak razvoja vaše kuhinje.
Vintage stil se dozvoljava ako neće stvoriti previše kontrasta sa pozadinom. Želite li staviti različite oblike osvjetljenja ( ambijentalno, akcentno, namjensko ili dekorativno), naravno da možete, ali iako će to dobro izgledati, vrlo je naporno. Stoga je ponekad jednostavnije prepustiti se stručnim rukama.
Lampa u kuhinji- jeste li uopće čuli za ovakvu ideju?
Ako mislite da Vam nedostaje svjetla na Vašim glavnim radnim plohama, pokušajte sa osvjetljenjem u traci. Ove trake možete postaviti u krugu kojim se najviše krećete u kuhinji i ono će, osim što će biti prilagođeno Vašim individualnim potrebama, dodatno naglašavati prostor. Također možete dodati i svjetla unutar ormarića, npr. u kutovima.
Pripazite samo da ih ne postavite u liniji sa radnom plohom jer će biti blokirane, ali ne smiju biti ni u razini očiju kako Vam ne bi smetale. Stavite ih postrance, pod kutom, okrenute prema širem prostoru. To će ih istaknuti, uskladiti sa okolinom i neće ometati otvaranje ormarića.
Da li trakasto osvjetljenje uopće ima neku funkciju u kuhinji?
Nekima da. Lampe daju osjećaj intimnosti prostoru, stvaraju nježnu eleganciju i bez obzira jesu li podne ili postavljene na šank, stvorit će ugođaj koji ćete obožavati.