Visilice su vječni favorit kad je u pitanju rasvjeta prostora. Postoji toliko različitih vrsta da će se s lakoćom uklopiti u svaki prostor, svaki ambijent i stil uređenja. Želite grandiozni i luksuzni dojam? Odlučite se za kristalni luster. Želite smireni spa doživljaj?
Odlučite se za jednostavnu visilicu od bambusa ili ratana. Isto tako postoje i visilice za moderne, suvremene, tradicionalne, rustikalne i industrijske prostore – izbora zbilja ima na pretek!
No, kad birate svoju novu visilicu valja biti posebno pažljiv kad su u pitanju dimenzije. Savršeno uklopljena visilica će postići onaj „wow“ efekt kojeg tražite i naglasiti generalni dojam prostorije, bilo da se radi o luksuzu ili pak udobnosti. Uz to, savršeni su izbor za dekor, a ne zauzimaju prostor.
Koja su to pravila koja se trebaju slijediti kod odabira dimenzija visilice?
Širina visilice
Preko oceana, točnije iz SAD-a, stiže već dugo poštovano pravilo za odabir širine visilice. Mislili ste da vam nikad neće trebati matematičke jednadžbe? E pa prevarili ste se! :)
širina sobe (u stopama) + dužina sobe (u stopama) = dijametar visilice (u inčima)
Na primjeru bi to bilo: 20 stopa + 15 stopa = 35 inča.
Znamo da su stope i inči mjere koje Europljani jednostavno ne mogu shvatiti (točnije, ne mogu shvatiti zašto čitav svijet ne može biti na metričkom sustavu), i mi spadamo među njih. Pa, kako bismo vam olakšali pretvorbu, evo kako bi ta jednadžba izgledala kod nas:
širina sobe u metrima x 3,3 + dužina sobe u metrima x 3,3 = dijametar u centimetrima x 2,5
Dakle, ako vam je širina sobe 6 metara, a dužina 4,5 metara, izračunat ćete da bi vaša visilica trebala biti širine otprilike 86 centimetara. No pripazite kod odabira visilice samo za određeni prostor! Na primjer, ako imate otvoreni plan u kući ili stanu, pa su vam kuhinja, blagovaona i dnevni boravak jedna velika otvorena prostorija, vjerojatno ćete htjeti zasebno istaknuti samo npr. sjedeći prostor. Onda izračunajte širinu i dužinu samog prostora gdje se nalaze kauč, stolić i fotelje te izračunajte dimenzije visilice potrebne za njega.
Naravno, ovo je generalno pravilo i ne mora se računati „u centimetar“, no pomoći će vam kako biste okvirno odredili širinu svoje nove visilice.
Dužina visilice
Sad kad ste odredili širinu visilice, vrijeme je da odredimo i njezinu dužinu. Naravno, i u ovom slučaju postoje neke jednadžbe, no kod dužine nisu toliko bitne zato što je glavno pravilo to da mora postojati dovoljna udaljenost između visilice i poda kako bismo izbjegli udaranje glavama. A generalno je pravilo da ta udaljenost mora biti barem dva metra.
Izuzetak su ovdje visilice u blagovaonici, gdje ipak moraju biti položene bliže blagovaonskom stolu. Točnije, od njega moraju biti udaljene oko 80 centimetara. Kad je u pitanju širina visilice, generalno bi ona trebala iznositi polovicu ili dvije trećine stola. Na ovaj ćete način postići željenu atmosferu, a opet pružiti dovoljno svjetlosti kako bi svi uživali u ukusnim obrocima!
Što se pak tiče prostorija s podignutim stropovima, tu jednostavno nemate brige. Pripazite samo da bude barem jedan metar udaljeno od stropa i to je to! :)
Ako vas zanima kako se odlučiti za oblik, dizajn i dekor vaše nove visilice, napisali smo blog i o tome!