Spavaća soba je mnogo više od običnog mjesta za drijemanje. Bez obzira je li riječ od veličanstvenoj spavaćoj sobi ili malom kutku za spavanje. Nalazi li se ona na jahti ili na tavanu, vi želite da to bude vaše ekskluzivno mjesto gdje se možete povući i uživati. Osvjetljenje spavaće sobe može potpuno transformirati prostoriju. Od jednostavnog prekidača za prigušivanje za stvaranje osjećaja raspoloženja do jarkog reflektora koji privlači pozornost na detalje, pametna shema rasvjete može učiniti više svake prostorije u vašem domu.
Osvjetljenje spavaće sobe
Montaža ne mora biti velika i hrabra da bi shemi dodala wow-faktor. Samo kreativnošću s oblikom, proporcijom, volumenom i materijalima možete odmah transformirati svoju sobu. Nešto tako jednostavno kao što je simetrično postavljanje para stolnih lampi može pomoći u ravnoteži interijera.
Viseća, zidna i stolna svjetla trebala bi pridonijeti dizajnu i užitku u sobi. Mekana, atmosferska rasvjeta koja ne stvara blještavilo može se postići kutnim osvjetljenjem sa stropa, dok visilice pored kreveta koje vise između 100 i 150 cm od poda dodaju prekrasan dodir.
Dizajnerska rasvjeta koja se kreće od antiknih svijećnjaka pa sve do modernih visilica pomaže vam postići efekt sobe iz snova, namijenjene relaksaciji. Kako bi uspješno savladali taj zadatak ne ometajući ostale aktivnosti, morate obratiti pozornost na sljedeće detalje. Zapišite mjere sobe - visinu, širinu i dužinu – jer ne želite rasvjetu koja nije u ravnini. Rasvjeta s jako dugim stalkom nije preporučljiva jer smanjuje prostor osvjetljenja.
Što se tiče taštine, vlasnici soba najradije bi izabrali jako osvijetljeno mjesto, ali spavaća soba traži smirenu atmosferu koja potiče na spavanje. Od dječjih soba do soba za stariju populaciju, svatko ima individualne potrebe koje se odnose na svjetlo. Postavite svjetiljke na ispravno mjesto da dobijete traženu atmosferu.
Na primjer, spavaća soba bi trebala imati osvjetljenje prema dolje ali to nikako ne bi smjelo biti svjetlo usmjereno direktno prema krevetu. Isto tako, uz današnju ponudu prijenosnih lampi, rasvjeta postaje komfornost koju sami možete proizvesti pomoću fleksibilnih i prilagodljivih rasvjetnih tijela. Posebno je dobro što možete i sami izabrati jačinu svjetlosti, najčešće slabije jačine.
Boja svjetlosti
Tonovi bijele boje kreću se od hladnih (plavih) tonova bijele boje do toplih (žutih) tonova bijele boje. Vrlo je važno da naučite odrediti koji ton boje je za koji prostor kako bi postigli optimalnu osvijetljenost koja će odgovarati ne samo vašim trenutnim aktivnostima već i vašem organizmu ovisno o dobu dana.
Za spavaće sobe preporuča se koristiti toplu bijelu svjetlost koja će vam omogućiti buđenje bez stresa ali i opuštanje u kasnim noćnim satima. Topli tonovi bijele boje pozitivno utječu na organizam te vam u isto vrijeme omogućuju obavljanje aktivnosti. Topla bijela svjetlost kreće se od 2000 K do 3500 K.
Još jedan faktor na koji se morate usredotočiti je instalacija regulatora jačine svjetlosti kako bi osigurali mogućnost promjene atmosfere prostora. Također se koriste i obojena i mekanija svjetla u tu svrhu. Ako je u pitanju svjetlost za čitanje kupite ono koje je dobro zaštićeno i koje ima prekidač blizu svog tijela kako ne bi paljenjem i gašenjem istoga ometali svog partnera. Postoji i mogućnost kontroliranja takvih radnji pomoću infracrvenog daljinskog upravljača.
Ugradnja dimmera
Prigušivači, odnosno dimmeri su jedan od osnovnih dodataka rasvjetnom tijelu i vrlo ih je jednostavno postaviti. Možete odabrati dimmabilnu žarulju kojom možete upravljati uz pomoć postojećeg prekidača ili pametnu bluetooth žarulju kojom ćete moći upravljati uz pomoć aplikacije na vašem pametnom telefonu, tabletu ili laptopu. Dimmeri će vam omogućiti da svjetlost prilagodite dobu dana. Kroz dan pojačajte svjetlost a u kasne noćne sate ju iskoristite kao noćno svjetlo.
Provjerite koja vam opcija najviše odgovara prije ugradnje i instalirajte dimmere u sve spavaće sobe. Posebno su dobar odabir za dječje sobe i sobe za novorođenčad. Blaga svjetlost je idealan odabir za djecu. Uvijek stavite svjetla na prigušivače; svjetiljke trebaju biti na strujnom krugu od 5 ampera, a prekidači postavljeni uz krevet i vrata. Od vitalne je važnosti uzeti u obzir i ambijent i praktičnost kada osvjetljavate spavaću sobu, osobito ako se radi o kompaktnom prostoru.
Izvori svjetlosti u spavaćoj sobi
Spavaća soba je prostorija u kojoj većinu vremena provedemo u snu te vrlo malo vremena kroz dan. Stoga je potrebno uzeti u obzir količinu i tip rasvjetnih tijela. Glavno rasvjetno tijelo u spavaćoj sobi je najčešće luster koji se nalazi na sredini prostorije. Ovisno o veličini prostorije odaberite luster koji će vam pružiti dostatnu količinu svjetlosti u cijeloj prostoriji. Reflektor ili visilica s više rasvjetnih tijela su dobar odabir ako se radi o većim prostorijama. Ako je spavaća soba manjih dimenzija klasični luster će biti dovoljan.
Izgled rasvjetnog tijela prilagodite svojim željama i uređenju prostorije. Bitno je obratiti pažnju na jačinu i ton svjetlosti. Kao što smo već napomenuli topla bijela svjetlost je idealan odabir za osvjetljenje spavaće sobe.
Uz glavno rasvjetno tijelo, potrebno vam je i sekundarno svjetlo koje će pružiti pozadinsko osvjetljenje.
Noćne lampice su najbolji način da osvijetlite uzglavlje i stvorite simetričnu ravnotežu u sobi. Različiti stilovi, boje i veličine koje su danas u ponudi daju vam široki raspon opcija pomoću kojih možete komplementirati svoju sobu na ne pretjerano skup način. Obavezno pripazite da lampice budu prave visine.
Ako ih ipak ne vidite kao dio svog životnog prostora ili biste voljeli redizajnirati čitavi prostor, možete izabrati fiksirane svijećnjake koji se pričvršćuju na zid i za koje ćete biti sigurni da vam neće smetati za oči ili koje ćete moći preusmjeriti za neku namjensku radnju (jer imaju fleksibilne drške). Prikladni su za sve vrste spavaćih soba jer postoje u oblicima od klasičnih koje naglašavaju romantiku pa sve do uzbudljivih modernih verzija.
Najčešći izbor su svjetiljke koje služe stvaranju ugođaja i koje svojom atraktivnošću privlače pogled, posebno one s regulatorom rasvjete.
Osvjetljenje spavaće sobe uz zidne noćne lampe će prostor učiniti većim te će djelovati funkcionalnije zbog dodatnog prostora koji se oslobodio na vašem noćnom ormariću.
Dekorativna svjetlost u spavaćoj sobi
Dekorativne podne lampe, male stolne lampe ili drugi dekorativni oblici rasvjete pružaju svjetlost koja se postavlja u prostoriju samo zbog estetskog dojma. Dekorativna svjetlost ne može zamijeniti funkcionalno glavno svjetlo ili sekundarne izvore svjetlosti. Dekorativna svjetlost koristi se kako bi osvijetlila mračni kut ili kao puka dekoracija zbog estetskog dojma u prostoriji.
Funkcionalna svjetlost
Koristite li spavaću sobu kao ured ili prostor za čitanje u prostor je potrebno unijeti svjetlost koja će odgovarati vašim aktivnostima. Za čitanje odaberite podnu lampu koja ima fokusiranu svjetlost kako bi vam pružila optimalnu svjetlost za čitanje. Stolne radne lampe su najbolji odabir kada se radi o uredskim stolovima. U tom slučaju potrebno je odabrati lampu čije sjenilo neće biti niže od visine vaše glave. Kako bi dobili kvalitetnu svjetlost koja neće ometati vaše aktivnosti.
Nalaze li se u vašoj spavaćoj sobi police, ormari i ladičari znate koliko je teško ponekad u mraku pronaći nešto jer ne želite paliti glavno svjetlo kako ne bi probudili nekoga tko spava. Ovaj problem možete jednostavno riješiti korištenjem LED traka.
LED trake omogućuju vam jednostavno postavljanje na bilo koju podlogu bez problema uz pomoć dvostrane trake. Jednostavno izmjerite traku, odrežite na željenu dužinu i zalijepite na unutrašnju stranu police, ladice ili ormara. Možete ih paliti uz pomoć prekidača ili postavljanjem senzora pokreta. Uz senzor, svjetlo će se automatski paliti kada otvorite ormar i olakšati vam spremanje.
Strateško pozicioniranje ispred ormara može osvijetliti unutrašnjost, ili, ako uređujete ispočetka, savjetujem da ožičite traku LED dioda unutar ormara, koja se aktivira prekidačem koji se uključuje kada se otvore vrata.
Osvijetljenje spavaće sobe - planirajte fleksibilnu shemu rasvjete
Fleksibilnost je ključni dio dizajniranja sheme rasvjete za spavaću sobu. Slaganje različitih rješenja rasvjete, kao što su stolne i podne lampe sa zidnim ili stropnim svjetlima za spavaću sobu, pomoći će vam da to postignete. Tako uvijek možete prilagoditi osvjetljenje kako bi odražavalo raspoloženje koje želite.
Ako prostor dopušta, postavite upečatljivu podnu lampu
Budite oprezni s podnim svjetiljkama, jer spavaće sobe obično imaju niže stropove, pa sve što je previsoko može dominirati i narušiti prostor. Međutim, ako prostor nije problem, upečatljivo podno svjetlo omogućit će prekrasan izraz u spavaćoj sobi. Dekorativna rasvjeta trebala bi se kontrolirati u odvojenom krugu od ambijentalne rasvjete i općenito bi trebala biti najmanje tri puta svjetlija.
Ako je prostor na podu veliki ili preferirate relativno minimalnu shemu, tada su zidna rasvjetna tijela najbolja opcija. Odlučite se za onaj koji je potpuno podesiv, s velikim dosegom.
Osvjetljenje spavaće sobe uz Art Rasvjeta ponudu iz web shopa!
Udvostručite mogućnosti osvjetljenja
Uvijek provjerite imate li usmjereno svjetlo za čitanje, kao i ambijentalnu svjetlost u spavaćoj sobi. Koristite prekidače za prigušivanje kako biste izbjegli jaku rasvjetu noću. Dobra rasvjeta može malu spavaću sobu učiniti većom ili dodati intimu većoj prostoriji.
Prirodna svjetlost
Postoje mnoge studije koje sugeriraju da optimalno osvjetljenje može poboljšati sreću, pozitivnost i povećati energiju, pa bi se moglo pokazati korisnim dati si mnogo opcija kada je u pitanju osvjetljenje. Prirodno svjetlo uvijek će se smatrati zlatnim standardom, ali jednom kada sunce zađe, umjetno svjetlo zaista dolazi na svoje.
Važno je imati svjetla koja se mogu kontrolirati neovisno jedno o drugome, tako da ne morate posegnuti preko partnera za spavanje da biste ugasili lampu za čitanje.
Svjetla pokraj kreveta vjerojatno su najvažnija domu. Koristite ih svakodnevno, neophodni su tijekom cijele godine i, štoviše, vjerojatno će biti najistaknutiji dodaci u vašoj spavaćoj sobi.
Istaknite prepoznatljivi komad u upečatljivoj boji ili neka stvari budu jednostavne klasičnog izgleda.
Osvijetljenje spavaće sobe - strateško planiranje
Postavite svjetiljke ispred ormara ili toaletnih stolića, ali ih svedite na minimum. Ako vam nedostaje mjesta na noćnom stoliću, pokušajte objesiti stropna svjetla preko stolova kako biste stvorili elegantnu žarišnu točku dok ulazite. S pravilnom rasvjetom vaša soba može poprimiti različite izglede tijekom dana, noći i godišnjih doba.
Nemojte zanemariti ni ideje za zidnu rasvjetu spavaće sobe. Rasvjete za rasvjetu su postale vrlo popularne, s nizom različitih stilova i savršene su za dodavanje interesa i ugođaja središnjem zidu. Zidna rasvjeta je prekrasna opcija ako tražite načine da osvijetlite svoju malu spavaću sobu, jer negira potrebu za podnim prostorom.
Uključivanje rasvjete za spavaću sobu u stolariju idealan je način dodavanja akcentne rasvjete u prostoriju, posebno u suvremenijim rješenjima. Svjetla ispod ormarića ugrađena u police osvijetlit će predmete ili LED trake ispod noćnih ormarića stvaraju neobičan, lebdeći efekt.
Razni lusteri i visilice za spavaću sobu postaju sve popularnije zbog svoje dramatičnosti, ali ne moraju uvijek biti obješeni u središtu sobe. Pokušajte objesiti visilicu nisko iznad noćnog ormarića ili stolića sa šminkom, ili možda tri kugle od puhanog stakla obješene na različitim razinama u kutu sobe ili pokraj kreveta. Korištenje visilica na neobičan način može dodati zabavan, novi sloj rasvjete.
Pročitajte još savjeta na našem webu!
Ako volite dojmljive ideje za uzglavlje ili prepoznatljivu posteljinu, osvjetljenje odozgo velikim lusterom može proizvesti prekrasan učinak, dok bacanje svjetla na umjetničko djelo dodaje teksturu. Postavljanje zanimljivog, izrazitog svjetla u središte stropa pruža veliku žarišnu točku. Dopunite ovu rasvjetu svjetlima za čitanje s obje strane kreveta i podnom lampom kako biste imali prigušeniju svjetlost dok se opuštate.
Za one koji žele stvoriti ugodnu tradicionalnu spavaću sobu, stolne svjetiljke su neophodne, nikada ih ne možete imati previše. Koristite onoliko zidnih svjetiljki i lampi koliko prostor dopušta. Kao i zidna svjetla, trebali biste imati donje svjetiljke na prekidaču za prigušivanje u svakom kutu sobe. To uvijek čini da sobe budu veće i svjetlije.
Ideje za male spavaće sobe mogu biti izazov za osvjetljenje. Ali s malim prozorima to su također mjesta gdje je rasvjeta najvažnija. Klasičan raspored stolnih lampi na noćnim ormarićima s obje strane kreveta nije uvijek moguć kada je prostor na podu ograničen. Pa umjesto toga razmišljajte okomito i razmislite o visećim visilicama sa stropa dolje pokraj kreveta.
Osim što štede prostor, stropne svjetiljke dodaju dodatnu simetriju spavaćoj sobi.
Za osvjetljenje spavaće sobe koja je u trendu, mislite na veliko. Rastući trend predimenzioniranih svjetiljki i pribora, osobito visilica i lampi. Statement rasvjeta dodaje wow faktor, au slučaju visećih svjetiljki, pomaže privući pogled kako bi se stvorio osjećaj prostora i luksuza.