Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Brzi tečaj o lampama, rasvjetnim tijelima i žaruljama koji će vam osvijetliti put

Brzi tečaj o lampama, rasvjetnim tijelima i žaruljama koji će vam osvijetliti put

03. 04. 2023.

Lampe, lusteri, visilice, stolne i podne lampe, svjetiljke za dječju sobu, za radnu sobu... Postoji cijeli niz različitih vrsta svjetiljki, birate ih ovisno o namjeni, vrsti prostorije, dizajnu prostorije, navikama ali i željama...

Niste sigurni kako odabrati idealnu svjetiljku za određeni prostor, niti kako iskoristiti njen puni potencijal? U nastavku donosimo glavne smjernice koje morate znati prije kupnje svjetiljke kako bi iskoristili njen puni potencijal u prostoru i odabrali svjetiljku koja će svojom veličinom i karakteristikama odgovarati mjestu na koje ju želite postaviti.

Lampe - glavne smjernice za kupnju

Veličina prostorije – ovisno o veličini prostorije u njoj može biti dovoljno jedno glavno rasvjetno tijelo ili će svojom veličinom, oblikom i vrstom zahtijevati više različitih izvora svjetlosti i više različitih svjetiljki. Ako niste sigurni koja količina svjetlosti će biti optimalna u određenom prostoru pokušajte s jednostavnom formulom. Pomnožite duljinu sa širinom prostorije. Dobiveni rezultat pomnožite sa 1.5 i krajnji dobiveni broj je količina watta koja je optimalna za tu veličinu prostorije.

Tip svjetiljke – glavno pravilo prilikom osvijetljenja prostora je odabir više različitih izvora svjetlosti. Glavna rasvjetna tijela mogu biti lusteri, visilice, plafonijere dok su sporedni izvori svjetlosti stolne i podne lampe, zidne lampe. Dakako moramo spomenuti i dekorativne lampe, noćne izvore svjetlosti za dječje sobe... Lampe možemo podijeliti i prema vrsti napajanja koju koriste ali i oznakama zaštite koje variraju od lampi koje se postavljaju u bazene do lampi za dnevne prostore.

Količina svjetlosti – količina svjetlosti se mjeri ranije spomenutom formulom. Osim snage svjetlosti koja određuje količinu svjetlosti u prostoriji možemo ju odrediti i brojem rasvjetnih tijela koja ste postavili u određeni prostor. Količinom svjetlosti u prostoriji osim vrstom rasvjetnog tijela i jakosti žarulje možete upravljati i dimmerom koji vam omogućuje prigušivanje razine svjetlosti ovisno o vašim potrebama i dobu dana. Količina svjetlosti odredit će i atmosferu prostorije.

Vrsta svjetlosti – boja i ton svjetlosti variraju od hladnih tonova bijele boje koji su plavičastog odsjaja do toplih tonova bijele boje koji su u žutim tonovima.

Bijela boja LED rasvjetnih tijela može varirati od hladne bijele boje koja je idealna u kuhinjskim prostorima do neutralne bijele svjetlosti koja imitira dnevnu svjetlost do tople žute svjetlosti koja će odgovarati odsjaju svijeća. Ugradnjom LED žarulje u rasvjetno tijelo možete podešavati vrstu svjetlosti kroz svega nekoliko klikova.

Lampe i sve što morate znati o njima

Kakvu vrstu rasvjete treba svaka prostorija?

Utvrđena su dva pravila što se tiče rasvjete prostorija: potrebno je više izvora svjetlosti različitih jačina kako bi se postigla ugodna ambijentalna rasvjeta, i potrebna vam je kvalitetna funkcionalna rasvjeta koja će vam olakšati svakodnevni rad, aktivnosti i funkcioniranje te ugodan odmor.

Prostorije kao što je kuhinja i kupaonica zahtijevaju kvalitetnu svjetlost kako bi vam omogućila neometani rad, kuhanje ili kako bi vidjeli boje u kupaonici na način na koji ih vidite pod prirodnom dnevnom svjetlosti.

Hladna bijela svjetlost

Hladni tonovi bijele svjetlosti koji imaju plavi odsjaj su idealan odabir za prostore u kojima trebate kvalitetnu svjetlost za obavljanje aktivnosti. Hladni tonovi su idealni odabir za kuhinje, kupaonske prostore, uredske i druge poslovne prostore u kojima vam je potrebna koncentracija i fokusiranost.

Topla bijela svjetlost

Topli tonovi bijele svjetlosti koji imaju žuti odsjaj su idealan odabir za prostore u kojima trebate ugodnu svjetlost za svakodnevne aktivnosti. Topli tonovi su idealan odabir za dnevne boravke, blagovaonice, spavaće i dječje sobe gdje trebate svjetlost nalik dnevnoj koju je moguće prilagoditi dobu dana i aktivnostima uz pomoć dimmera.

Lampe za kuhinju

Fokusirajte se na stropnu rasvjetu sa dimmerom a uz prostor za kuhanje i pripremu jela postavite niža rasvjetna tijela koja će vam pomoći u pripremi hrane.

Koristite visilice, lampice ispod kuhinjskih ormarića i slično. Prilikom odabira rasvjetnog tijela za kuhinjski prostor treba odrediti koji je dio kuhinje u kojem ste najaktivniji. Kuhinjski šankovi i otoci su mjesta na kojima obavljate najviše zadataka i koje koristite kao prostor za jedenje i druženje.

Iznad šanka ili otoka postavite glavno rasvjetno tijelo. Glavno pravilo prilikom odabira rasvjetnog tijela za kuhinjski prostor je veličina. Luster koji postavljate iznad šanka mora svojom veličinom pokrivati trećinu dužine površine iznad koje ga postavljate.

Kuhinja je često nedovoljno osvijetljen prostor zbog sjenovitih kutaka ispod gornjih ormarića. Uz pomoć LED rasvjetnih traka osvijetlite prostor ispod kuhinjskih ormarića ali i police te ladice. Jednostavna instalacija i prilagođavanje omogućit će vam osvjetljavanje cijelog kuhinjskog prostora.

Lampe za blagovaonice

Kako bi privukli ljude u ovaj prostor, učinite stol najosvjetljenijim komadom namještaja u sobi. Koristite luster ili visilicu iznad stola, limitirajući količinu watta na maksimalnih 100 vati. U ostalim dijelovima sobe najbolja će biti indirektna rasvjeta - ona je opuštajuća i laskava. Dajte prostoru nježnu notu postavljajući par stolnih lampi uz rubove zida ili par zidnih svijećnjaka.

Prilikom odabira rasvjetnog tijela iznad blagovaonskog stola vrijedi isto pravilo kao kod odabira idealne rasvjete za kuhinju. Luster svojom veličinom mora odgovarati trećine duljine stola u blagovaonici. Na taj način osiguravate dovoljnu količinu svjetlosti za blagovaonskim stolom ali i estetski dojam kako bi prostor izgledao skladno.

Ako je blagovaonica većih dimenzija u nju možete dodati dekorativnu rasvjetu u obliku podnih ili stolnih lampi koje će u prostor unijeti ambijentalnu svjetlost. Kada nemate potrebu za većom količinom svjetlosti upalite dekorativne lampe koje će stvoriti ugodnu, opuštajuću atmosferu.

Lampe za spavaće sobe

Spavaća soba mora biti prostor za opuštanje i odmor. Glavno rasvjetno tijelo može biti luster, visilica ili reflektor. Ovisno o vašim željama i potrebama te uređenju sobe odaberite svjetiljku koja će se uklopiti u prostor. Prilikom odabira obratite pažnju na količinu i boju svjetlosti.

Odaberite toplu bijelu svjetlost koja će biti dovoljna za obavljanje svakodnevnih aktivnosti i odmor. Odaberete li reflektorsku rasvjetu, taktički ju rasporedite u prostoriji kako bi osvijetlili svaki dio prostorije u kojem ste aktivni. Krevet, radni stol, ormar ili prostor za čitanje.

Ako imate rasvjetna tijela u nizu, na primjer s dvije fleksibilne glave, usmjerite ih prema prostoru za odijevanje. Na malenom stoliću, postavite malu, intimnu lampu sa žaruljom niske voltaže koja će imitirati svjetlost svijeće.

Ciljajte na ugodnu i nježnu atmosferu: postavite lampe za čitanje pokraj kreveta, ali nemojte ih direktno usmjeriti na uzglavlje.

Osvijetlite tri od četiri kuta, jednu od tih lampi usmjerite na neki objekt ( umjetnina, biljka, stolica). Koristite kombinaciju stolnih i podnih lampi, od kojih neke moraju imati svjetlost uperenu prema dolje a neke moraju svijetliti prema stropu. Ako imate stropnu rasvjetu obavezno koristite dimmer.

Lampe i sve što morate znati

Lampe za kupaonice

Kod odabira rasvjetnih tijela za kupaonske prostore potrebno je obratiti veću pažnju.


Osim dizajna, tona svjetlosti i dodatnih funkcionalnosti kao što je prigušivanje ili promjena boje svjetlosti posebnu je pažnju potrebno posvetiti stupnju zaštite svjetiljke koju birate za kupaonicu.

Stupanj zaštite pomoći će vam da odaberete rasvjetno tijelo koje će osim dostatne količine svjetlosti pružiti i dovoljnu razinu sigurnosti prilikom rada kako ne bi došlo do kvara ili nesreće u prostoru.

IP oznaka zaštite rasvjetnog tijela sastoji se od dvije znamenke.


Prva znamenka u oznaci zaštite označava stupanj zaštite od mehaničkog oštećenja dok druga znamenka označava stupanj zaštite od prodora vode ili druge tekućine.

IP stupanj zaštite - prva znamenka

  • 0 – nema zaštite
  • 1 – zaštita od mehaničkog udarca objekta promjera >50mm
  • 2 – zaštita od mehaničkog udarca objekta promjera >12,5mm
  • 3 – zaštita od mehaničkog udarca objekta promjera >2,5mm
  • 4 – zaštita od mehaničkog udarca objekta promjera >1mm
  • 5 – zaštita od prašine
  • 6 – potpuna zaštita od prašine

IP stupanj zaštite - druga znamenka

  • 0 – nema zaštite
  • 1 – zaštita od kapajuće vode
  • 2 – zaštita od kapajuće vode pod kutem 15o
  • 3 – zaštita od prskanja pod kutem +/- 60o
  • 4 – zaštita od prskanja iz svih smjerova
  • 5 – zaštita od mlaza
  • 6 – zaštita od jakog mlaza
  • 7 – zaštita od privremenog uranjanja
  • 8 – zaštita od trajnog uranjanja

Osim glavnog rasvjetnog tijela u kupaonici odaberite kupaonsko ogledalo s ugrađenom LED rasvjetom koje će vam pružiti optimalnu količinu svjetlosti idealnog tona za svakodnevnu njegu.

Nedovoljno osvijetljene kupaonice mogu vam otežati svakodnevnu njegu i spremanje. Nedovoljna količina svjetlosti mijenja percepciju boja. Iz tog razloga će boje u kupaonici djelovati drukčije od onoga kako ćete ih vidjeti pri danjem svjetlu. Osigurajte si kvalitetnu svjetlost kako bi se mogli opušteno spremati bez brige o tome kako će vaša boja kose, šminka ili odjeća izgledati kada izađete van. Najbolji izbora za šminkanje je postavljanje lampi pokraj ogledala. Stropna lampa pomoći će u eliminaciji mogućih sjena na licu i potpuno će osvijetliti cijeli prostor. Ako imate veliku kupaonu, razmislite o instalaciji rasvjetnog tijela kod tuša.

Napravite shemu uređenja kupaonice i odredite gdje će koje rasvjetno tijelo biti postavljeno. Provjerite stupanj zaštite kako bi rasvjetna tijela odgovarala prostoru pod tušem, prostoru kod umivaonika i ogledala ili prostoru u blizini izvora topline.

Ostave i garažni prostori

Skladišni prostori i ostave su prostori sa smanjenom količinom svjetlosti. Odaberite rasvjetna tijela koja će vam pružiti dostatnu količinu svjetlosti s odgovarajućim stupnjem zaštite od vlage, prašine i mehaničkih udaraca. Iskoristite mogućnost postavljanja LED rasvjetnih traka koje će osvijetliti police i ladice kako bi jednostavnije pronalazili stvari. Postavljanje zidnih rasvjetnih tijela štedi prostor i omogućuje osvjetljenje većeg prostora.

Dekorativna svjetlost

Za životne prostore odaberite više izvora svjetlosti sa svjetiljkama različitih tipova. Postavite glavno rasvjetno tijelo, podne i stolne lampe te dekorativnu svjetlost koja će pružiti osjećaj ugode kroz dan u prostoru. Dekorativna svjetlost u prostoru može biti podna, stolna i zidna. Posebno su zanimljive dekorativne lampe koje su namijenjene vanjskim prostorima.

Odaberite dekorativnu vanjsku rasvjetu koja je solarna ili punjiva kako bi bila sigurna za korištenje u svim vremenskim uvjetima. Postavite ju na balkon, terasu ili u dvorište kako bi mogli koristiti vanjske prostore i u kasnim noćnim satima.

Napredne mogućnosti

Želite li rasvjetu u potpunosti prilagoditi svojim potrebama, navikama i željama odaberite pametne sustave rasvjetnih tijela. U svega nekoliko jednostavnih koraka moći ćete upravljati svjetiljkama uz pomoć pametnog telefona, tableta ili računala s bilo kojeg mjesta koje ima internetsku vezu.

Korištenje naprednih postavki rasvjetnih sustava omogućuje vam značajne uštede, energetsku učinkovitost ali i stupanj zaštite i sigurnosti te potpunu personalizaciju svim vašim željama.

Dimmeri vam omogućuju prigušivanje jačine svjetlosti ovisno o vašim potrebama kroz dan. Uz pomoć LED sustava možete odabrati boju i ton svjetlosti u rasponu od 16 milijuna boja te u svega nekoliko klikova izraditi svjetlosnu scenu koja će odgovarati vašem raspoloženju. Uz pomoć automatizacije namjestite automatsko paljenje i gašenje svjetala u određeno doba dana. Senzorsko paljenje će vam olakšati dolazak kući i nećete morati brinuti o tome jeste li ugasili svjetlo kada ste izašli iz kuće.

Odaberite lampu koja će odgovarati vašem prostoru svojom veličinom, dizajnom i tipom. Pobrinite se da stupanj zaštite rasvjetnog tijela odgovara uvjetima u koje ju postavljate kako bi imala optimalan radni vijek. Automatizacijom u potpunosti personalizirajte svjetlost svojim željama, navikama i potrebama.