Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
10 koraka do savršene kuhinje

10 koraka do savršene kuhinje

15. 05. 2024.

Uređujete novi dom ili želite preurediti svoju staru kuhinju? Nekih detalja niste ni svjesni dok se u prostoru ne pojavi problem koji je trebalo previdjeti i u startu napraviti na način koji će biti efikasan, oku ugodan i odrađen smisleno.

Osvjetljenje u kuhinji je najčešće nedostatno, jedno centralno rasvjetno tijelo na stropu ne može biti dovoljno niti pružiti idealnu svjetlost u kuhinji. Niste sigurni kako pravilno rasporediti rasvjetna tijela u kuhinji? Pročitajte nekoliko jednostavnih savjeta kako savršeno osvijetliti kuhinju.

Osvjetljenje u kuhinji - 10 jednostavnih savjeta

Izrada kuhinjskog nacrta

Kuhinjski nacrt - budite pedantni i ponesite svoj nacrt kuhinje kada ćete birati rasvjetu. Pazite na visinu rasvjetnih tijela i na njihovu jačinu kako niti jedna površna u kuhinji ne bi ostala u mraku.

Ako niste sigurni kako odabrati rasvjetna tijela ili ne znate gdje ih postaviti u novoj kuhinji potražite stručni savjet.

Pokažite električaru nacrt kuhinje, pokažite mu prostor i on će pronaći optimalna mjesta za rasvjetu. Kuhinjski nacrt je najbolji početak za pronalazak idealnog položaja za rasvjetna tijela.

Izrada sheme za kuhinju:

  • raspored rasvjete
  • raspored utičnica
  • raspored prekidača

Sve ove detalje dogovarate s električarom. Odredite svoje potrebe, gdje ćete pripremati jelo, gdje će stajati uređaji i koliko kuhinjskih uređaja aktivno koristite. Rasvjeta, utičnice i prekidači se u kombinaciji određuju kako bi mogli napraviti idealnu kombinaciju električnih instalacija.

Kuhinjske radne površine

Radne površine - ako je kuhinja veći prostor pazite na svaki ''dio'' ima svoj izvor svjetlosti. Sudoper, štednjak i pećnica, otok ako ga imate te prostor u kojem najviše boravite i u kojem pripremate, sjeckate, miješate...

Kuhinjski elementi imaju nekoliko različitih visina. Različite visine i dubine namještaja stvaraju sjenovita mjesta koja jedno centralno rasvjetno tijelo ne može osvijetliti u potpunosti. Radne površine se mogu jednostavno osvijetliti uz pomoć LED rasvjetnih traka.

Osvjetljenje površina:

  • boje površina
  • veličina površina

Kuhinjske radne površine zahtijevaju idealno osvjetljenje kako bi mogli jednostavno obavljati sve kuhinjske i druge poslove. Za kuhinjske otoke, šankove i blagovaonske stolove postoji jednostavno pravilo za postizanje idealnog osvjetljenja.

Veličina kuhinjskog šanka određuje veličinu rasvjete iznad njega. Trećina veličine šanka, otoka, stola je idealna veličina rasvjetnog tijela.

Boja emitiranog osvjetljenja

Boja osvjetljenja - posavjetujte se sa stručnjakom koji tip žarulje odabrati, sjetite se koliko važno vidjeti boju u njenom izvornom obliku kada kuhate, o boji često ovisi vaša procjena da li je nešto dovoljno pečeno ili kuhano a tip žarulje je zaslužan za dobru procjenu!

Idealno osvjetljenje za kuhinju je svjetlo koje odgovara dnevnoj svjetlosti, u hladnim (plavim) tonovima bijele boje koje će osigurati idealan prikaz boja. Osvjetljenje jakosti od 300 lumena po kvadratnom metru je idealan odabir za kuhinjske prostore.

Boje osvjetljenja:

  • topla (žuta) svjetlost
  • hladna (plava) svjetlost

U kuhinje, kupaonice i radne sobe te druga mjesta na kojima radite se postavlja hladna (plava) bijela svjetlost. Hladna svjetlost potiče bolju koncentraciju. Hladno osvjetljenje najbolje ističe boje i detalje te nam olakšava rad.

Prilikom kuhanja potrebno je sjeckati, paziti na boju hrane i obavljati razne druge zadatke koji zahtijevaju vidljivost. Hladna bijela svjetlost je idealna za mjesta na kojima moramo imati najbolju vidljivost koja će nam pojednostaviti rad.

Naprezanje kako bi lakše vidjeli nešto zbog nedostatka svjetlosti nije moguće uz bijelu hladnu svjetlost.

Pozicioniranje rasvjetnih tijela u kuhinji

Pozicioniranje - procijenite gdje će se nešto nalaziti u kuhinji i gdje ćete vi biti te prema tome posložite rasvjetna tijela kako se ne bi dogodilo da većinu vremena provodite u sjeni. Centralno rasvjetno tijelo u prostoriji neka bude iznad kuhinjskog šanka ili u samoj sredini prostorije.

Za sekundarnu rasvjetu odaberite LED trake. LED trake se jednostavno postavljaju, možete ih u potpunosti prilagoditi svojim potrebama i pružaju dovoljnu količinu svjetlosti za kuhinjske površine koje su ispod gornjih kuhinjskih elemenata.

Pozicioniranje rasvjetnih tijela:

  • centralno rasvjetno tijelo - sredina prostorije ili iznad šanka
  • sekundarna rasvjeta - ispod kuhinjskih elemenata
  • dodatna rasvjeta - u kuhinjskim ladicama, ormarićima, policama
  • dekorativna rasvjeta - stolna rasvjeta, zidna rasvjeta

Ovisno o vašim potrebama ali i veličini kuhinje određujete najbolja mjesta za postavljanje rasvjete. Ako imate kuhinju bez gornjih kuhinjskih elemenata, olakšat ćete si uređenje. Ako imate različite kuhinjske elemente i uređaje imat ćete puno površina različitih veličina.

Za optimalnu funkcionalnost potrebno je osvijetliti svaku od površina dovoljnom količinom svjetlosti. Ako imate probleme s električnim instalacijama, odaberite punjiva rasvjetna tijela kako bi uštedjeli na troškovima ugradnje i provedbe dodatnih električnih instalacija.

Dnevna svjetlost u kuhinji

Dnevno svijetlo - ako ste sretnici s dovoljno danjeg svjetla vi ne morate toliko brinuti no ako vam istoga nedostaje, pronađite rasvjetna tijela koja oponašaju danju svjetlost.

Neće vas umarati i oko vas će biti ''prirodna'' atmosfera. LED rasvjetna tehnologija emitira svjetlost koja je najbliža dnevnoj svjetlosti. Odaberite LED žarulje koje će stvoriti ugodnu svjetlost i za vrijeme tmurnih dana bez sunca. Svjetlost direktno utječe na zdravlje, raspoloženje i razinu stresa. Nedovoljno osvijetljeni prostori direktno utječu na ljude.

Razina osvjetljenja:

  • 3000 K do 4000 K lumena kroz dan (dnevno osvjetljenje)
  • potenciometar za prilagođavanje jutarnjeg/noćnog osvjetljenja

Razina osvjetljenja koja je idealna za prostoriju se jednostavno izračunava. Kako bi izračunali idealno osvjetljenje za prostoriju potrebno je znati veličinu prostorije. Kvadratnu veličinu prostorije potrebno je pomnožiti s mjernom jedinicom fc (foot candle) u prosjeku koji je određen za kuhinje 70-80 fc. Broj dobiven množenjem ovih dvaju faktora je idealna količina lumena za kuhinju.

Potrošnja i ekonomičnost rasvjete u kuhinji

Potrošnja i ekonomičnost - poznato je kako kuhinja ima najvišu potrošnju električne energije u kući, pećnice, štednjaci, mikrovalna, toster, blender... a nismo ih nabrojali sve, zar ne?

Postoje rasvjetna tijela koja štede energiju, raspitajte se kod prodavača i iskoristite mogućnost uštede uz korištenje LED rasvjetne tehnologije u kuhinji. LED žarulje imaju manju potrošnju od klasičnih žarulja u prosjeku od oko 70% što u kratkom roku dovodi do velikih ušteda. Uz LED žarulje ćete uštedjeti značajnu količinu električne energije.

Prednosti LED tehnologije:

  • potrošnja smanjena za 70%
  • radni vijek 50 puta dulji od žarulja sa žarnom niti
  • nema štetnog emitiranja UV i IR zračenja

Potrošnja i ekonomičnost se postižu korištenjem LED napredne tehnologije koja nudi cijeli niz prednosti ispred klasičnih tipova žarulja. Smanjeni troškovi i produljeni radni vijek osiguravaju značajne uštede. Uz uštede električne energije i smanjene troškove LED tehnologija osigurava smanjenje karbonskog otiska. Zbog produljenog vijeka trajanja LED žarulje stvaraju manje otpada jer se rjeđe mijenjaju od klasičnog tipa žarulja.

LED tehnologija i kuhinjska rasvjeta

LED tehnologija - kuhinje su zagrijani prostori a kako biste se rashladili barem malo odaberite LED rasvjetu kao svoj primarni izvor svjetlosti. Zbog tehnologije kojom su rađene, diode se ne zagrijavaju niti zagrijavaju prostor oko sebe.

Žarulje sa žarnom niti većinu električne energije emitiraju kroz toplinu u prostor, LED žarulje ne troše električnu energiju na toplinu, emitira se samo svjetlost. Iz tog razloga, LED žarulje nisu opasne na dodir, troše značajno manje količine električne energije i imaju cijeli niz drugih prednosti kao osvjetljenje u kuhinji.

Mogućnosti LED tehnologije:

  • napredno postavljanje uz pomoć aplikacije
  • jednostavne mogućnosti upravljanja
  • povezivanje rasvjete s drugim kućanskim aparatima

LED tehnologija omogućava povezivanje kućanskih uređaja i rasvjete u smart home mrežu uređaja. Smart home način povezivanja uređaja omogućuje da vam omiljeno rasvjetno tijelo pokaže kada je pećnica gotova, da se svjetlost u kuhinji i aparat za kavu upale u isto vrijeme u jutarnjim satima i brojne druge mogućnosti. Naprednim mogućnostima korištenja LED rasvjete možete postići dodatne uštede jer svjetlost u kuhinji neće ostati upaljeno kada vi izađete.

Tipovi kuhinjske rasvjete

Tipovi rasvjete (osvjetljenje u kuhinji) - postoji cijeli niz rasvjetnih tijela za kuhinjske prostore. Iznad šanka odaberite jednu dugu visilicu ili nekoliko lampi koje ćete postaviti nisko u prostoru. U kuhinjske elemente ugradite svjetlost na senzor kako bi se ladice i police savršeno osvijetlile nakon što ih otvorite i omoguće vam jednostavnu potragu za omiljenom šalicom.

Za ormariće sa staklom odaberite LED rasvjetnu traku u jednoj od 16 milijuna boja koja vam se sviđa. Ispod ormarića ugradite LED rasvjetnu traku u profile ili uz pomoć dvostrane trake i odaberite hladnu bijelu svjetlost za idealno osvjetljenje. Zidna rasvjeta je idealan odabir za kutak u kojem radite na računalu.

Tipovi rasvjete:

  • luster
  • LED traka koja se postavlja uz pomoć dvostrane trake ili aluminijskih profila
  • zidna rasvjeta
  • stolna rasvjeta
  • ugradbena rasvjeta
  • nadgradna rasvjeta

Različiti tipovi rasvjete olakšat će vam njihovo prilagođavanje svim vašim potrebama. Na mjestima gdje nemate dovoljno prostora možete iskoristiti mogućnosti ugradnje rasvjete u namještaj, zid, strop.

Nemogućnost postavljanja aluminijskih profila riješite postavljanjem LED traka uz pomoć dvostruke ljepljive trake. Mjesta gdje nemate blizinu električnih instalacija iskoristite uz pomoć punjive rasvjete na baterije.

Dizajn kuhinjskog interijera

Dizajn - pratili ste određeni smjer kada ste uređivali kuhinju ali pri tom niste birali i rasvjetna tijela? Izbor je velik i pronaći ćete nešto što će se savršeno uklopiti u vaš stil! U našoj ponudi možete pronaći široki spektar stilova rasvjetnih tijela najpoznatijih svjetskih proizvođača rasvjetnih tijela.

Stalno pratimo trendove na tržištu rasvjete kako bi pronašli idealne elemente koji će se uklopiti u nove stilove uređenja prostora. Od minimalističkog do elegantnog stila u svim vrstama materijala. Posjetite naš web shop ili dođite u jedan od prodajnih centara u Zagrebu! Naši prodavači će vam pomoći odabrati najbolje rasvjetne elemente!

Dizajn interijera kuhinje:

  • stil kuhinjskih elemenata
  • izgled pločica
  • boja zida
  • dizajn rasvjetnih tijela

Kako bi rasvjetna tijela u potpunosti odgovarala kuhinjskim interijerima napravite plan uređenja. Nakon što odaberete kuhinjske elemente, odaberite podne i zidne pločice i rasvjetna tijela. Rasvjetna tijela nisu samo funkcionalnost već su dizajnerski dodatak prostoru koji se pravilnim odabirom ističe u prostoru i zaokružuje uređenje interijera. Odaberite pravu veličinu rasvjetnog tijela i on će pružiti idealno osvjetljenje i stvoriti sklad u prostoru svojim dimenzijama.

Funkcionalnost i rasvjeta

Funkcionalnost prije svega - osim oblikom, bojom i cijenom vaša kuhinjska rasvjeta mora vas osvojiti i svojom funkcionalnošću! Ispitajte prodavače sve što vas zanima o rasvjeti koju želite kupiti! Funkcionalna rasvjetna tijela u kuhinji LED rasvjetne tehnologije mogu se upravljati uz pomoć pametnog telefona, glasovnog asistenta ili naprednog prekidača.

Uz pomoć dimmera prilagodite jakost osvjetljenja svojim potrebama kroz dan, od blage jutarnje svjetlosti, jarke radne svjetlosti kroz dan do noćnog osvjetljenja prije spavanja.

Funkcionalnosti LED rasvjete:

  • promjena boje svjetlosti
  • jačina osvjetljenja
  • izrada rasporeda rada

Korištenje aplikacije vam omogućuje praćenje potrošnje rasvjetnih tijela, količinu rada i izradu rasporeda. Uz pomoć rasporeda prilagodite jačinu osvjetljenja vremenu u danu i kada će se svjetlost automatski paliti ili gasiti kada vas nema kod kuće.

Promjena boje svjetlosti uz pomoć izrade shema može prilagoditi svjetlost od tople jutarnje svjetlosti, jarke dnevne svjetlosti do zanimljivih shema u raznim bojama za popodnevne sate zabave s obitelji.

Osvjetljenje u kuhinji je složen posao koji zahtjeva pažnju. Puno različitih površina i fokusnih točaka zahtjeva pažnju i odabir idealnih rasvjetnih tijela. Još nekoliko korisnih savjeta:

  • iskoristite prirodnu svjetlost
  • slojevito postavljanje rasvjete
  • fokusirana rasvjeta
  • pozicionirajte ambijentalno osvjetljenje na pravilno mjesto
  • dekorativna rasvjeta
  • pazite na odsjaj
  • uzmite u obzir osvjetljenje iz drugih prostorija kako bi kuhinja bila u potpunosti osvjetljenja, funkcionalna i prilagođena svim vašim potrebama.

Niste sigurni kako definirati osvjetljenje u kuhinji, količinu potrebnih rasvjetnih tijela ili gdje je najbolje mjesto u kuhinji za njihovo postavljanje? Iskoristite pomoć profesionalaca, posjetite nas s tlocrtom kuhinje, nacrtom električnih instalacija i vašim željama. Naši stručni prodavači pomoći će vam u definiranju vaših potreba i pronaći idealno rješenje za sve vaše potrebe u kratkom roku!

U našoj ponudi možete pronaći široki izbor rasvjetnih tijela za kuhinju renomiranih svjetskih dizajnera i proizvođača rasvjetnih tijela. Sigurni smo da ćete pronaći idealno osvjetljenje za kuhinju u našim prodajnim centrima i u web shopu!

Sad kada imate smjernice, ispijte kavu do kraja i zaputite se po lampicu za svoj omiljeni kutak u kuhinji.