RASVJETA SPORTSKIH OBJEKATA
Prilikom odabira rasvjete za bilo koji unutarnji prostor, najvažnije je znati za što je točno prostorija namijenjena. Tako se već u startu osigurava maksimalna iskoristivost samog prostora. U slučaju sportskih dvorana i unutarnjeg osvjetljenja, potrebno je obratiti pažnju na sportove koji će se unutra odvijati, veličinu same dvorane, pozicioniranost i količinu prirodnog svijetla koje dolazi iz prirode to površinu prozora.
Rasvjeta za dvoranu koja će služiti školi, sveučilištu ili rekreaciji građana naravno neće biti ista kao i rasvjeta za dvoranu kojoj će se održavati vrhunska natjecanja. U takvim dvoranama obično mora biti dovoljno rasvjete, pa se zato broj rasvjetnih tijela horizontalnog tipa dvostruko uvećava u odnosu na gore spomenute dvorane. Ako uzmemo i obzir televizijske prijenose, rasvjeta u dvoranama za natjecanja mora biti na najkvalitetnijoj razini te imati brojne mogućnosti parcijalnog i preciznog osvjetljavanja. Budući da su dvorane obično visokih stropova, svjetla moraju biti jaka i precizna.
Sama rasvjetna tijela mogu biti viseća, ugradbena ili postavljena na površini. Neka od tijela trebala bi biti i mobilna, a za većinu njih važno je da su otporna na udarce i/ili zaštićena mrežom. Ovisno o veličini lopte ili rekvizita mijenjaju se potrebe za snagom svjetla, no kako smo rekli na početku – pažnja se treba usmjeriti na sam sport i po tome odabrati kvalitetna svjetla. Primjerice u dvoranama kojima se nalazi led, prejako svjetlo može publici stvarati odbljesak ili ako je preslabo naprezati oči.
U dvoranama klasičnog tipa namijenjene rekreaciji, standardno raspoređene svjetiljke predstavljaju najčešće rješenje, a po potrebi se dodaju mobilna rasvjetna tijela koja rješavaju trenutne potrebe za svjetlom.