Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Strujni udar: Je li vaš dom zaštićen?

Strujni udar: Je li vaš dom zaštićen?

06. 11. 2022.

Osjećate li taj miris? To je miris sličan mirisu izgorenog tosta, ali dolazi iz vaše dnevne sobe i sigurno ne potječe iz vaše omiljene kulinarske emisije: to je izgoreni mikroprocesor vašeg ogromnog novog televizora...to je izravna posljedica blažeg strujnog udara! Strujni udar se može spriječiti pravilnim postavljanjem električnih instalacija u vašem domu.

U nastavku pročitajte koje sve svakodnevne aktivnosti mogu uzrokovati strujni udar, stvari koje svakodnevno ponavljamo za koje nismo ni svjesni koliko spletom okolnosti mogu postati opasne za nas i okolinu. Pročitajte i kako na jednostavan način spriječiti strujni udar promjenom malih koraka u ponašanju. Ali i kako na siguran i jednostavan način pomoći unesrećenom od strujnog udara tako da ne ugrozimo sebe.

U tekstu otkrijte važnost korištenja usluga profesionalnih električara prilikom izgradnje i uređenja vlastitog privatnog ili poslovnog prostora. Prepustite poslove profesionalcima kako bi bili sigurni kako je vaš prostor siguran za boravak. Postoje problemi koje možete izbjeći korištenjem usluga profesionalaca. Iskoristite njihovu pomoć, poslušajte savjete i bezbrižno boravite u vlastitom domu.

Što je strujni udar?

To je trenutačni voltni izboj kroz električni vodič koji tipično traje manje od jedne sekunde i može biti jačine od 10 volti do desetak tisuća volti. Manja desetovoltna fluktuacija struje može izgledati bezopasno, ali ona ipak ima potencijal da osujeti osjetljive elektroničke uređaje u njihovom radu. Strujni udari niske razine neće biti potpuno očiti ali mogu uzrokovati "elektroničku hrđu" koja skraćuje životni vijek uređaja oštećujući njihove unutarnje strujne krugove.

Električni udari pojavljuju se u dva oblika: unutarnji i vanjski. Česta zabluda je da do strujnih udara najčešće dolazi izvan doma, kao npr. kod udara groma u rasvjetni stup ili drvo. Ipak, mnogo češće nastaju u kući, većinom prouzročene pregorenim osiguračem ili paljenjem i gašenjem električnog uređaja sa velikim motorom.

Kako da zaštitite svoj dom od strujnog udara?

Zaštita od strujnog udara koja pokriva cijeli prostor kuće svakako je najbolja opcija za smanjivanje potencijalnih štetnih posljedica strujnog udara.

Kako bi to učinili, treba instalirati sustav kojim se lako rukuje a koji će štititi kućne instalacije. Zaštite protiv strujnog udara koriste se za otkrivanje neuobičajeno visokih voltnih odskoka i uzemljuju tu voltažu ns siguran način dok se visina napona ne vrati na normalan nivo. Ovi uređaji na taj način štite sve vaše kućanske elektronske uređaje. Dolaze u tri različita oblika sa zaštitom na tri različita nivoa.

Tip 1- fokusira se na vanjske strujne udare između komunalnog stupa I kućnog mjerača struje tj. sklopke. Ovaj tip instalacije može zahtjevati kontaktiranje vašeg distributera struje zbog privremenog isključivanja električne energije tijekom instalacije.

Tip 2- fokusira se na zaštiti ploče prekidača i strujnih grana povezanih sa električnim izlazima diljem kuće.

Tip 3- poznat kao "posljednja linija obrane", fokusira se na zaštitu uključenih uređaja putem zaštitinih priključaka, razdjelnika ili adaptera.

Nužno je imati sve tri zaštite ali ako kuća nije ispravno uzemljena strujni udar svejedno može uzrokovati veću štetu. Nepravilno i nepropisno uzemljena kuća riskira usmjeravanje struje kroz alternativne puteve i može uzrokovati štetu na uređajima.

Dodatni savjet: izbjegavajte uključivanje električnih uređaja u isti utičnicu koja podnosi teret većeg i jačeg uređaja sa jačim motorom, kao npr. klima uređaj. Takva vrsta uređaja zahtijeva jači početni start kod korištenja koji može uzrokovati štetu na ostalim uređajima spojenima u isti krug.

Strujni udar –svakodnevne aktivnosti koje mogu dovesti do njega

Istraživanja pokazuju kako se većina strujnih udara u kućanstvu dogodi zbog nekih naizgled bezazlenih svakodnevnih aktivnosti koje obavljamo ne razmišljajući o tome da mogu dovesti do velikih problema poput strujnog udara.

Punjači koji se pregrijavaju, tosteri koje je potrebno prodrmati kako bi radili su često neispravni i opasniji nego što mislimo. Nakon tuširanja sušimo kosu, mokrim rukama diramo mobitele koji su na punjaču i uključujemo aparate za kavu. Ovo su naizgled bezopasne situacije no mogu dovesti do jako opasnih posljedica.

Oštećeni produžni kabel - produžni kablovi uvijek moraju biti potpuno neoštećeni. Ako je vanjski sloj izolacije oštećen, nemojte ga popravljati raznim trakamma za ljepljenje. Kabel uvijek mora biti otpetljan, premotani kablovi mogu dovesti do pucanja unutarnjih žica i dovesti do nepravilnog rada.

Neispravni električni uređaji - ako ste primjetili smetnje u radu vašeg punjača od mobitela, laptopa ili vaš toster ne radi kao prije, nemojte ga koristiti. Neispravne električne uređaje popravite ili ih zamijenite novima.

Tosteri - ako se vaš sendvič zaglavio u tosteru ili se zaljepio toster isključite iz struje. Nakon što ste ga isključili izvadite sendvič.

Zamjena žarulje - kada mijenjate žarulju u lusteru ili lampi. Ugasite svjetlo ili isključite lampu iz utičnice.

Bušilica i električni vodovi - prije probijanja ili bušenja zidova provjerite da li kroz njega prolaze električne instalacije.

Višestruke utičnice - provjerite da li ste svoju novu utičnicu sa tri ulaza spojili na dovoljnu količinu energije kako ne bi došlo do pregorjevanja.

Glačanje - parna glačala trebaju vodu za rad. Isključite glačalo iz struje dok u njega dolijevate vodu.

Kupaonica - osušite sebe i prostor oko sebe u kojem koristite kupaonske električne uređaje. Pazite i na razinu vlage u zraku koja može dovesti do kvara.

Što učiniti ako dođe do strujnog udara?


Ako primijetite da je neka osoba doživjela strujni udar, prije svega je potrebno prepoznati da li se osoba još uvijek nalazi u aktivnom strujnom krugu. Aktivni strujni krug može ozlijediti i osobu koja ide pomoći unesrećenom. Prilikom pomaganja unesrećenom obratite pažnju i pazite na vlastitu sigurnost.

Kako prekinuti strujni krug?

Prije svega pronađite predmet kojim ćete prekinuti strujni krug. Strujni krug nikada ne prekidajte rukama koje niste zaštitili izolirajućim materijalom koji ne provodi struju.

Materijali koji ne provode struju su suhi papiri i tkanine koje je potrebno upotrijebiti u debelim slojevima. Osim njih možete iskoristiti u potpunosti suhi drveni predmet, plastiku ili gumu. Predmeti kao što su gumene rukavice i gumene čizme su dobar odabir. Obratite pažnju da budu u potpunosti suhi.

Ovisno o predmetu koji je uzrokovao strujni udar potrebno ga je prekinuti. Strujni udar možete prekinuti vađenjem utikača iz utičnice, vađenjem osigurača iz glavne razvodne kutije ili neposrednim odvajanjem unesrećene osobe koja je doživjela strujni udar od predmeta koji ga je uzrokovao.

Nakon što uspješno odvojite osobu od strujnog udara polegnite ju na bok i pozovite hitnu pomoć.

Električne instalacije i iskustvo

Promjena utičnice, prekidača za svjetlo, postavljanje novog dimmera ili lustera? Ustaljeno je mišljenje kako ove poslove kod kuće radimo sami bez potrebe za iskusnom pomoći stručnjaka. No, ako niste sigurni u svoje sposobnosti ili nemate nikoga u blizini tko bi vam mogao pomoći nazovite stručnjake. Neovisno o vašem znanju, neka stručnjaci uvijek budu prvi odabir kada se radi o poslovima koji su vezani uz električnu energiju.

Kako na vrijeme spriječiti mogućnost pojave strujnog udara?

Postavljanje električnih vodova - prilikom izgradnje doma koristite usluge profesionalnih električara koji će pronaći najbolji način da odgovore na sve vaše zahtjeve korištenjem kvalitetnih materijala i profesionalnih alata. Električari će pronaći rješenje koje će odgovarati svim vašim potrebama na ispravan način.

Izrada sheme rasvjetnih tijela - razgovarajte s izvođačem radova. Recite mu svoje zamisli i ideje, napravite grubi tlocrt namještaja i definirajte prostor. Na taj način ćete unaprijed pronaći idealno mjesto za sva vaša rasvjetna tijela i postaviti električne instalacije za njih u tijeku gradnje.

Shema prekidača i utičnica - svaka prostorija je posebna za sebe. U kuhinji ćete trebati više utičnica i prekidača nego u blagovaonici. Radna soba i dnevni boravak također trebaju različiti broj utičnica. U spavaćoj sobi ćete trebati utičnicu blizu kreveta. Razmislite koliko vam je utičnica potrebno i gdje želite prekidače za svjetlo.

Izoliranje električnih instalacija u vanjskom prostoru - unaprijed procijenite želite li utičnice u vanjskom prostoru, hoćete li postavljati rasvjetna tijela i kako želite upravljati njima. Električne instalacije, utičnice i rasvjetna tijela u vanjskom prostoru moraju biti prilagođena vanjskim uvjetima.

Voltaža kućanskih predmeta - svaki električni uređaj treba određenu količinu električne energije. Ako preopteretimo utičnicu, vrlo jednostavno može doći do strujnog udara. Ako u svom radnom prostoru ili kućanstvu želite koristiti posebne alate i opremu, recite to svom električaru. On će pronaći način kako da vaše uređaje idealno spoji na električnu mrežu.

Art Rasvjeta

U našoj ponudi možete pronaći elektromaterijal, transformatore, prekidače i utičnice, senzore i sve druge potrebne dodatke za postavljanje električnih instalacija i rasvjetnih tijela u vašem privatnom ili poslovnom prostoru.

Kontaktirajte nas mailom, napišite nam svoje potrebe ili pošaljite postojeću shemu. Pomoći ćemo vam u izradi plana te odabiru najkvalitetnijeg elektro materijala, opreme i rasvjetnih tijela za vaš prostor.

Naši iskusni prodavači pomoći će vam sa svim vašim zahtjevima i željama. Posjetite nas u poslovnicama, pogledajte našu ponudu i odgovorit ćemo na sva vaša dodatna pitanja!