Mijenjate rasvjetu po kući? Ne želite da to jako utječe na kućni budžet? Proučavate izgled, kvalitetu, trajnost...ne želite standardne žarulje jer ste svjesni regulativa EU-a koji odavno predlaže ukidanje klasičnih žarulja sa žarnom niti.
Iako vam se sviđa ta LED rasvjeta zbunjeni ste po pitanjukolika je snaga potrebna. Jer, za klasične žarulje znate da možete kupiti od 40 pa do 100 Wati snage, ali što sa LED žaruljama?
Zbog toga je potrebno posvetiti pozornosti lumenima koji definiraju količinu vidljivog svjetla koje rasvjetno tijelo proizvodi. Lumeni su označeni na njihovu pakiranju kako bismo lakše usporedili količinu svjetlosti različitih modela žarulja i što je više lumena na kutiji žarulje, samim time je veća i količina svjetlosti koju ta žarulja pruža.
Klasične žarulje sa žarnom niti još su najrasprostranjenije i najčešći izbor jer proizvode toplu i jaku svjetlost i postoje u svim oblicima. Primjenjuju se u mnogim vrstama rasvjetnih tijela, od najmanjih do najvećih i mogu se kupiti u gotovo svim trgovinama.
Ove su žarulje ogodne i za unutarnju i za vanjsku rasvjetu ali troše jako puno električne energije a životni vijek im je samo 1200 sati. Ne mogu se koristiti za hladna područja i često zakažu kada su najpotrebnije.
Halogene žarulje su žarulje ispunjene plinovima pa imaju duži životni vijek iako se zapravo računaju pod žarulje sa žarnom niti.
Štedne žarulje se odlikuju nešto višom cijenom u odnosu na žarulje sa žarnom niti, ali istodobno je trošak njihova rada znatno manji.
U principu, radi se o istoj tehnologiji kao i kod fluorescentnih žarulja, samo je grlo žarulje prilagođeno navojima koji se primjenjuju kod klasičnih žarulja pa ih he moguće instalirati na sva rasvjetna tijela.
Njihov je životni vijek čak do 10 puta veći u usporedbi s klasičnim žaruljama, ali je potrošnja električne energije i do nekoliko puta niža.
Ova vrsta žarulja također sadrži manje količine žive, pa ih nije uputno odlagati s ostalim smećem.
LED žarulje imaju znatno dulji vijek trajanja od klasičnih žarulja do preko 50 tisuća sati. Ove žarulje ne sadrže živu a troše samo 2 do 10 vata uz svjetlosnu iskoristivost od 140 lumena po vatu što je izuzetna razlika i id štednih i od klasićnih žarulja.
Zaključak:
- Žarulje sa žarnom niti su jako jeftine, no troše puno struje
-LED rasvjeta je štedljiva i isplativa ali treba odmah investirati u malo skuplju izvedbu.
S obzirom na vremena koja dolaze najočitiji zaključak je investiranje u LED rasvjetu jer uskoro u ponudi neće biti standardnih žarulja, a i taj jednokratni trošak isplaćuje se uštedom u potrosnji struje.