Traži

Unesite pojam za pretraživanje

Zadnje pretraživanoObriši sve
Nema rezultata za traženi pojam!
Atmosfera u Vašem prostoru uvelike ovisi o svjetlu i rasvjeti

Atmosfera u Vašem prostoru uvelike ovisi o svjetlu i rasvjeti

26. 11. 2013.

Atmosfera prostora u kojemu boravimo uvelike ovisi o svjetlu i rasvjeti. Ako kažemo da je rasvjeta kreator atmosfere sa 75% udjela, rekli smo sve. Čak i vrhunski prostori opremljeni najskupljim namještajem i umjetninama, ako imaju neprimjerenu rasvjetu neće biti nipošto atraktivni niti privlačni.

Pod svjetlom i rasvjetom podrazumjevamo dnevno, prirodno svjetlo kao i umjetno (noćno) svjetlo a balans između ta dva koncepta mora biti ostvaren. Smisleno korištenje dnevnog svjetla osigurati će ugodu u prostoru ali i potencijalno, znatne uštede na električnoj energiji potrebnoj za rasvjetu.

Kaže se da dnevno svjetlo treba ograničavati da bi postalo ugodno, dok umjetno treba projektirati kako bi ostvarilo svoju svrhu.

Ograničavanje dnevnog svjetla ostvarujemo raznim preprekama za svjetlo kao što su venecijanska sjenila, brisolee, pergole, raslinje, ... Jedan od primjera smislenog korištenja dnevnog svjetla je zasađivanje zimzelenih stabala neposredno uz našu kuću s južne strane.

Ta će stabla tijekom ljeta stvarati ugodnu sjenu i štititi prostor od prevelike insolacije, dok će za vrijeme zime, propuštati veliku količinu sunčevog svjetla prema našoj kući, čime će u određenoj mjeri sudjelovati i u zagrijavanju prostora interijera.

Dekorativna rasvjeta

U načelu, umjetno svjetlo dizajniramo prema namjeni prostora, ali u skladu s drugim elementima interijera, kako bi stvorili potpunu sliku i do kraja definirali prostor. Tako nam u dnevnom boravku, koji je prije svega zamišljen kao prostor opuštanja, ugodu pruža više manjih izvora svjetla (i svjetiljki) raspoređenih uokolo po prostoru. Možemo reći da se radi o stvaranju ugođaja kao da je prostor ispunjen svijećama.

Uz prostor za čitanje ili gledanje televizije, postaviti ćemo neki jači izvor svjetla s mogućnošću regulacije, da bi ga mogli prilagoditi svojim potrebama.

Blagovaonica mora imati nešto jači izvor svjetla iznad stola (uz preporuku da i taj bide uz mogućnost regulacije intenziteta svjetla, poradi želje da i ovdje stvorimo intimnu atmosferu ako je takva situacija. Tada se na stol može dodati koja visoka svijeća i šarm prostora je zagarantiran.

Djećja soba mora imati funkcionalno svjetlo (na stropu) kao i radno svjetlo (na stolu) u relaciji s uzrastom djeteta. Morate znati kako je dječja soba, djetetu ujedno i dnevna soba.

Ovdje moramo dati jedan vrlo važan savjet: nemojte učiti dijete spavanju uz svjetlo, jer to nije potrebno. Pedijatri savjetuju lijepu nježnu priču prije spavanja, jedan topli roditeljski zagrjaj i poljubac, jer oni će djetetu zagarantirati spokojni odlazak u svijet lijepih snova.

Kupaonicu je otrebno rasvijetliti tako da se zadovolje sve potencijalne potrebe u tom prostoru. Radi se o brijanju i šminkanju, tuširanju i kupanju, ali i održavanju kupaonice. Iz svih navedenih razloga savjetujemo nešto jače plafonsko svjetlo u centralnom dijelu kupaonice te obavezno vertikalno postavljena dva linearna izvora svjetla s obje strane ogledala.

Time se smanjuju bre na licu, ostvaruje se potpuna rasvjeta lica i vrata, čime se osiguravaju uvjeti za bezprijekorno šminkanje i brijanje. Svjetiljke blizu izvora špricanja vode moraju biti zaštićene od prodora vode, a o tome se posavjetujte sa stručnjacima.

Predsoblja i stepenice se rasvjetljavaju isključivo funkcionalno u manjim prostorima, dok se zaista atraktivno mogu rasvijetliti ako se radi o većim prostorima. No o tome se treba dobro konzultirati sa stručnjacima poradi svakojakih diletantskih rješenja koja su danas prisutna na tržištu.

Copyright © art-rasvjeta.hr. Sva prava pridržana. Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravom.