Iako je prva upotrebljiva LED (Light Emitting Diode) ugledala svjetlo dana daleke 1962 godine, trebala su proći desetljeća prije no što je ovaj izvor umjetnog svjetla postao upotrebljiv za rasvjetu. Do tada, LED se koristio isključivo za oznake na instrumentima ili za linearne indikatore.
Danas je LED toliko napredna tehnologija da se koristi gotovo u svim aspektima rasvjete, od malih ručnih baterijskih svjetiljaka, svjetiljakaa za bicikle, zamjenskim žaruljama za halogene žarulje ili klasične žarulje pa sve do rasvjete prometnica. Uskoro se očekuju snage koje bi bile upotrebljive i za najzahtjevniju, sportsku rasvjetu.
LED se proizvodi na bazi poluvodičkog konteksta, pri čemu se tijekom prolaska struje kroz poluvodički element, oslobađaju fotoni koji se emitiraju u okolinu. Tipično za ovaj izvor svjetla jest da se svjetlo emitira na jednu stranu a toplina, kao lateralni proizvod prolaska struje kroz poluvodič, na drugu stranu. Ta činjenica je osigurala mogućnost proizvodnje gotovih izvora svjetla na bazi LED tehnologije, koja ne emitira toplinu u istom smjeru kao i svjetlo, pa time ne zagrijava prostor.
Iako je danas LED tehnologija još uvijek relativno skupa (govorimo o proizvodima renomiranih proizvođača, koji zadovoljavaju standarde kvalitete i sigurnosti), ipak se ova tehnologija sve više uključuje u našu svakodnevnicu. Danas već možete na stalažama bolje opremljenih trgovina pronaći cijelu paletu LED proizvoda koji uspješno zamjenjuju klasičnu žarulju, halogenu žarulju pa i štednu (kompakt fluo; CFL) žarulju. Koje su prednosti LED izvora svjetla?
Efikasnost: LED izvor emitira daleko više svjetla (po potrošenom vatu električne enrgije) od klasične žarulja pa čak i od štedne žarulje. Ovaj izvor svjetla je danas u samom vrhu efikasnih izvora.
ON-OFF ciklus: Za razliku od fluo cijevi i štednih žarulja (CFL), broj paljenja i gašenja LED izvora svjetla ne doprinosi naglom skraćivanju radnog vijeka izvora, pa ga čini idealnim za pozicije gdje su česta paljenja i gašenja.
Prigušenje: LED izvor se poput klasične žarulje vrlo lako i kontinuirano prigušuje, pri čemu ne mijenja karakteristike svjetla kojega emitira.
Toplina: LED izvori svjetla emitiraju vrlo malo topline (u odnosu na klasičnu ili halogenu žarulju) i ta se emisija događa u pozadini, čime se ne zagrijava ambijent.
Polagano gašenje: LED izvori svjetla ne prestaju radom uz prasak ili iznenadno gašenje. Nakon isteka deklariranog životnog vijeka, za očekivati je polagano smanjivanje intenziteta svjetla, koji će se konačno potpuno ugasiti nakon puno sati rada.
Životni vijek: Standardno, danas se proizvode LED izvori koji traju i preko 50.000 sati. Što to u stvari znači, pokazuje slijedeća tablica:
Za usporedbu, klasična žarulja traje 1000 – 1200 sati, halogena žarulja oko 2000 sati, CFL 10.000 – 15.000 sati, kao i fluo cijev.
Otpornost na udarce: LED izvor je jedini izvor umjetnog svjetla koji je otporan na udarce, jer se ne nalazi u staklenom balonu ili cijevi. To ga čini vrlo prigodnim za naporne sredine gdje može doći do mehaničkih udaraca, stalnih vibracija i drugih „napornih“ sredina.
Ekologija: Dok izvor na bazi fluorescencije (fluo cijev i CFL) sadrže elementarnu živu kao i neke druge toksične komponente, kod LED-a to nije slučaj. Sastav LED-a je isključivo mineralnog konteksta, uz malu količinu metala (najčešće bakar, srebro i zlato), čime se ni na koji način ne može ugroziti okoliš.
Copyright © art-rasvjeta.hr. Sva prava pridržana. Ovaj tekst je zaštićen autorskim pravom.